Ayakkabi seçmeni̇n en i̇yi̇ yolu

18 Nisan 2013Mağazada seçtiğiniz harika ayakkabıların giydiğinizde ağrı verdiğini fark ettiğinizde çok üzülürsünüz. Kendinize en uygun ayakkabıları seçmenize yardımcı olacak pratik bir rehber: Bir sonraki alışverişinizde bunu unutmayın!
Çorap

Bir çift ayakkabı aldığınızda, birlikte giyeceğiniz çoraplarla 
denediğinizden emin olun. 
Giyerek gidebilir veya çantanızda taşıyabilirsiniz.

Uzunluk

Ayakkabınız parmaklarınıza hareket alanı sağlamak ve sürtünmeyi önlemek için ayağınızdan yaklaşık 1 cm yüksek olmalıdır. Ayak uzunluğunuzu en uzun parmağınızdan başlayarak ölçün, bu baş parmağınız olmayabilir.

Genişlik

Ayakkabı ayak sürtünmesi kaynaklı sıkışmayı önlemek için en geniş noktasından ayağınıza oturmalıdır, bu nedenle baskı noktalarının olmadığından emin olun. Parmaklarınızı oynatamıyorsanız, ayakkabılar çok sıkıdır.

Derinlik

Ayakkabının yüzü ayağınızın üst kısmını özellikle uç kısmından sıkmamalıdır. Bu tür bir baskı deri iritasyonu, tırnak sorunları ve parmak kramplarına yol açabilir. Ayağınızı uzatabiliyorsanız ayakkabı derinliği doğrudur.

Topuklar

Ayakkabı topuk kısmında, özellikle spor ayakkabılarında tam oturmalıdır. Dengesiz bir topuk kaymanıza ve yürümenizin dengesiz olmasına yol açar ve taban ağrısına ve deri tahrişine yol açabilir.

İç Taban

Doğru destek noktalarında ayağınızı destekleyen bir taban veya anatomik tabanlı bir ayakkabı seçmek önemlidir. Çıkarılabilir tabanlı ayakkabılar çok pratiktir, anatomik ortopedik taban yerleştirmek için çıkarılabilir veya ayak şişmesi nedeni ile daha geniş hale getirebilir.

Kaplama

Ayakkabı astarı yumuşak olmalı ve kırışık veya çıkmış dikiş bulunmamalıdır. Bu sayede tahriş veya deri hasarını önleyebilirsiniz.

Üst Kısım

Üst malzeme ne olursa olsun, esnek olduğundan ve ayak hareketini engellemediğinden emin olun. Üst tabanın ayağınızın aşırı ısınmaması ve koku üretmemesi için nefes alabilir olması da önemlidir.

Taban

Taban malzemesi hafif, dayanıklı olmalı ve ayağı kavramalıdır. Yerde bulunan ayağınızı yaralayabilecek taşlar veya diğer nesnelerden koruyacak şekilde ayakkabı seçmeye çalışın.

Bağlama

Mümkünse bağcıklı, çıtçıtlı veya tokalı ayakkabı seçin, bu sayede ayakkabıyı kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Boy

Ayaklarımız 18 yaşında tamamen şekillenir ancak boyutu ve şekli yaşlanma ve hamilelik nedeniyle hala değişebilir. Ayakkabı şekli ve bedeni de fark yaratır. Dolayısıyla ayak için en rahat bedeni seçmek en iyisidir.

Deneme yanılma

İki ayağınızda da deneyin: Çoğu insanın ayağı bir miktar da olsa farklı boyuttadır, dolayısıyla daha büyük olanın bedenini seçin. Ayaklarınız vücut ağırlığı ile genişleyebilmektedir, bu nedenle ayağa kalkın. Ayaklarınızın günün stresi ile bir miktar büyük olduğu zamanlar olan öğleden sonra veya akşamları alışveriş yapmak her zaman iyi bir fikirdir.

Küçük bir hile

Son olarak ayakkabıları giyerek mağazada dolaşın. En yumuşak malzemeler bile size hareket halindeyken istediğiniz konforu sunmayabilir. Ayakkabıları en az 10-15 dakika giymelisiniz, dolayısıyla ilgilendiğiniz ayakkabıyı bir ayağınızda tutun ve diğer ayakkabıları diğer ayağınızda denerken mümkün olduğunca dolaşın.