Yaz Hazırlığı İçin Geç Değil: Muhteşem Ayaklar İçin 6 Adım

Her ne kadar her zaman milyonlarca kilometre uzakta gibi hissediliyor olsa da, yaz, her zamanki gibi beklentileriniz minimumda iken yavaş yavaş yaklaşarak sizi beklemediğiniz anda, hazırlıksız olarak yakalar. Yaz ortasındayız, hala geç değil; eğer ayaklarınızı tam anlamıyla yaza hazırlamadıysanız, aslında düşündüğünüz kadar çaba harcamanıza gerek yok. Ayaklarınızı yaza hazırlayacak ve harika görünmelerini sağlayacak 6 tavsiyeyi Scholl olarak sizin için derledik. Bir göz atın ve bu yaz için hiçbir maddeyi kaçırmadığınızdan emin olun! 

1. Adım: Ayak banyosu

Herhangi bir ayak bakımı ürünü veya gereci kullanmadan önce ayaklarınızı, 10-15 dakikalık (ideal olarak 37 derece sıcaklıktaki suda) ayak banyosu ile şımartın. Bu sadece ayaklarınızı rahatlatmaz, aynı zamanda gözeneklerin açılıp, bakım uygulamaları için ayağınızın hazırlanmasını da sağlar. 

2.Adım: Ayak tırnaklarınızı kesin ve törpüleyin 

Bu, ayak bakımı aşamaları içinde yapmanız gereken en temel şeylerden biri! Sadece daha iyi görünmeleri için değil, aynı zamanda rahatsızlık ve acı duyma riskini de azaltmak için bu gerekli. Tırnaklarınızı kestiğinizde törpü ile düzeltmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca düz bir çizgi şeklinde tırnaklarınızı kesin, yarım ay şeklinde değil. Bu neden mi önemli? Çünkü yarım ay şeklinde kestiğinizde uzayan tırnaklar acı verici olabilir. Tırnağınızın uçlarını törpüleyerek ve kenarlarını törpü ile yumuşatarak tırnak kırılmalarının önüne geçebilirsiniz. 

3. Adım: Kütikülleri (tırnak çevresindeki derileri) temizleyin

Müdahale edilmeyen kütiküller, harika görünmesi için uğraştığınız tırnaklarınıza gösterdiğiniz tüm çabayı silip atabilir. Bu yüzden sabunlu suyla ayaklarınızı yıkadıktan sonra tırnak kenarındaki etleri nazikçe geri itin. Yalnızca bu işlem için kullanılan tırnak gereçlerinden kullandığınıza emin olun. Kütiküller geri gelirse veya işlemi tam olarak yapamazsanız enfeksiyon riskini arttırırsınız. 

4. Adım: Kuru ve sertleşmiş deriden kurtulun

Sertleşmiş deri, kimileri için sürekli tekrarlanan bir sorundur; ancak herkes yaz aylarında kuru ve çatlamış deriyle karşı karşıya kalma riskini taşır. Tüm yıl boyunca cildinize iyi bakarak ağrılı ve çatlamış deri ile topuklardan uzak kalabilirsiniz. Scholl zengin kataloğu ile size önlem alma ve var olan sorunları giderme imkanı sunuyor. Örneğin Scholl Velvet Smooth Express Pedi ile kurumuş deriden kolayca kurtulabilir, Scholl Topuk Çatlağı Giderici Krem ile cildinizi yumuşatarak mükemmel ayaklara sahip olabilirsiniz. Sertleşmiş deriden kurtulmak için rutin olarak bakım yapmak, yaz ayları dahil her zaman ekstra çaba sarf etmeden güzel ve yumuşacık ayaklara sahip olmanızı sağlar. 

5. Adım: Yoğun ve düzenli bir bakım

Ayak bakım kremleri, her yerde bulunabilen normal vücut losyonları ve günlük kremlere göre ayaklarınızı güzelleştirecek ölçüde çok daha zengin içeriğe sahiptir. Bu nedenle ayak bakımınız için, ayağınız için özel olarak geliştirilen kremleri kullanmaya özen gösterin. Bu kremler ayaklarınızı nemlendirirken daha yumuşak ve harika görünmesini sağlar. 

6. Adım: Doğru bronzlaşma yöntemini bilin

25 faktörlü güneş kremini uygularken ayak bileklerinde durmayın, özellikle de parmak arası terlik giyiyorsanız! Çoğunlukla ayakların güneş kremiyle kremlenmesi unutulur, bu da zararlı UV ışınlarına maruz kalmaya, güneş yanığına neden olur. Mükemmel bronzluğu yakalamak için uygun faktörlü güneş kremini UV ışınlarına karşı cildinize uygulayın; ancak tabi ölçülü sürdüğünüzden emin olun. Baştan ayağa bronz olmak harika bir görünüm olabilir, neden güneş kremini ayaklarınıza uygulamayıp ayağınızda güneş yanığı ile acı çekesiniz ki?