Topuk Sertleşmesi

Bebeklerin ayakları ne güzeldir değil mi? Pembe ve yumuşacık olur. Ama büyüdükçe maalesef o yumuşaklık yerini sertliğe bırakır. Bazen sertleşme çok şiddetli olur ve çatlaklara neden olur. Pul pul bir görünüm ve çoraplara takılan pütürleri pek seven yoktur herhalde. Neyse ki günümüzde böyle küçük sorunların oldukça kolay çözümleri var ve bebek gibi ayaklara kavuşmak imkansız değil. Ama sorunu çözmek için önce sebeplerini anlamamız gerekiyor. Topuklar neden sertleşir?

Bebeklerinin ayaklarının yumuşacık olması normal çünkü henüz hiçbir etki altında kalmamışlardır. Büyümenin bir etkisi de derimizin hassasiyetini yitirmesidir ama fazladan baskı ve aşınmayla cildimizde yer yer aşırı sertlikler görülebilir. Sürtünmeye ve baskıya en fazla maruz kalan uzuvlarımız genelde ayaklarımız ve en başta topuklarımızdır. Yıllar içinde ayaklarımızda kuruma, sertleşme, nasır, çatlak sık sık görülebilir.

Topuk sertleşmesi genelde tehlikeli bir durum değildir ve doktora gitmenizi, tıbbi bir müdahale geçirmenizi gerektirmez ama cildinizde çatlaklar baş gösterirse mikrop kapma ihtimaliniz artar. Özellikle şeker hastalığı gibi ayakları olumsuz etkileyen bir hastalığınız varsa doktora danışmanızda fayda var.

Topukları tekrar yumuşatmak mümkün mü?

 

Topukları yumuşatmak elbette mümkün ve çoğu aslında çok kolay yöntemler.

1. Ayaklarınızı ılık su dolu bir kapta bekleterek derinizi yumuşatın. Ayaklarınızı yıkarken veya suda bekletirken sert sabunlardan kaçının çünkü bu sabunlar cildinizdeki doğal yağları alıp götürür, cildinizin kuruluğunu ve sertliğini artırır. Derinizi yumuşattıktan sonra derinizin üst kısmını ponza taşı ile ovun. Ponza taşını yumuşak ve canlı deriye sürtmemeye dikkat edin çünkü canınızı yakabilir ve cildinize zarar verebilirsiniz. Taşı arada durulamayı ihmal etmeyin, üstünde ölü deri parçaları birikebilir. Bu hem ayağınızda daha iyi sonuçlar almanızı sağlar hem de taşın ömrünü uzatır.

2. Ayağınızı yumuşatıp ölü derilerden kurtulduktan sonra nemlendirici maddeler kullanabilirsiniz. Sert bölgede yağ bazlı kremleri deneyebilirsiniz. Yatmadan önce vazelin de sürebilirsiniz. Çorap da giyerseniz ayaklarınız gece boyunca vazelini yavaş yavaş emecektir. Kalkınca ayaklarınızı ılık su ve hafif bir sabunla yıkayın.

3. Topuk yumuşatıcı kremleri deneyin. Scholl Sert Deri Yumuşatıcı Krem ile büyük ve kalın sert deri bölgelerini temizleyebilirsiniz. Bu krem salisilik ve laktik asit içerir. Salisilik asit deri dökülmesini sağlarken laktik asit deriyi nemlendirerek yumuşatır. Kremi uygulamak oldukça pratik: Etkilenen bölgeye sürüp emilene kadar bekleyin. Bir hafta içinde farkı göreceksiniz.

4. Kendi kendinize deri kesmeyin. Böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsanız doktorunuza başvurun. Doktorunuz deriden hijyenik bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Topukların sertleşmemesi için size önerilerimiz:

Aslında yapmanız gereken çok kolay; ayaklarınızı aşırı baskı ve aşınmadan korumak. Bunun için ayakkabı ve çorap seçiminize dikkat edin. Sert sabunlar gibi cildinizin nemini alacak ürünlerden uzak durun ve cildinize nemini geri kazandıracak ürünler kullanın.