Topuklarınızı Sevin!

Kışın en güzel tarafı botların, ayakkabıların içinde ayakları ve bacakları saklayabilmektir. Öyle ki siz rutin bakımlarınızı geciktirmiş olsanız da, kalın giysiler ve ayakkabılar bu durumu saklayabileceğinden hiç de rahatsız hissetmezsiniz. Ancak yazın öyle değil. İnce ve açık ayakkabılar, sandaletler sizi ele verir, ayak bakımını size tekrar tekrar hatırlatır.

Botları ve kalın giysileri dolaplara kaldırdığımız ve hafiflediğimiz şu günlerde ayak ve topuk bakımı daha fazla önem kazandı. Zira hiç kimse şık bir ayakkabının içinden bakımsız topuk ve ayakların görünmesini istemez!

Böyle kötü manzaralara sahip olmak istemiyorsanız, ayaklarınıza daha fazla özen göstermeniz, topuk bakımı ile ayaklarınızı rahatlatmanız gerekir.

Topuk hakkında

Bildiğiniz gibi ayağımızın arkasında bulunan çıkıntılı kısma topuk denir ve topuk kemiği, alt bacak kemikleriyle birleşir. Yürürken vücudumuzun ağırlığını çoğunlukla topuk üstlenir. Vücuttaki en kalın derilerden biri topuktadır. Eğer ayak bakımı işlemlerinize topuk bakımını dahil etmezseniz, yaptığınız ayak bakımından yeteri kadar fayda sağlayamazsınız.

Topuk bakımı için neler yapılmalı?

Topuk bakımı, ayakları sevmek ve ayaklarla ilgilenmekle başlar. İlk olarak ayaklarınızı her gün akşam yıkamaya ve temizlemeye özen gösterin. Bu, hijyenin yanı sıra ferahlama hissi için de gereklidir. Ayaklarınızı yıkamadan önce topuklarınızı ölü derilerden arındırın. Scholl Velvet Smooth Express Pedi ile topuktaki ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Ardından topuklarınızı iyice yıkayıp temizleyerek derinin tazelenmesini sağlayın. Banyodan sonra ise Scholl Topuk Çatlağı Giderici Krem ile topuklarınızı yumuşatıp nemlendirin, cildi besleyin. Böylece ileride oluşabilecek topuk çatlaklarına önlem almış ve ayrıca topuklarınıza hak ettiği eşsiz bakımı yapmış olursunuz.

Bunların haricinde ayakkabı seçiminde de topuğunuzu düşünerek dikkatli davranmanız gerekir. Örneğin sürekli yüksek topuklu vb. rahatsız ayakkabılar giymek hem ayağınıza, hem de topuğunuza zarar verebilir. Bu nedenle ayak ortopedisine uygun ayakkabılar ve tabanlıklar tercih ederek topuğunuzu ekstra baskıdan korumalısınız.

Unutmayın vücudun ağırlığının büyük bir kısmı topuktadır. Bu yüzden topuklarınıza iyi bakarak hem ayak, hem de vücut sağlığınızın daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Ayaklarınıza hakettiği bakımı sağlamak için ayak bakımının yıldızı Scholl Velvet Smooth Express Pedi'ni

Buradan İnceleyebilir veya Buradan Satın Alabilirsiniz.