Topuk Hakkında

Hepimizin bildiği gibi topuk, insan anatomisinde ayağımızın arkasında bulunan çıkıntılı kısımdır. Topuk kemiği alt bacak kemikleriyle birleşir. Yürürken ağırlığın büyük bölümünü yüklenir ve baskıyı dağıtır. Vücuttaki en kalın derilerden biri buradadır, böylece normal hareketlerde ağrı ve acı hissetmeyiz. Adını mitolojik kahramandan alan Aşil tendonu da topukta bulunan bir bağ dokudur.

Topuk sağlığımız yürüme şeklimiz, giydiğimiz ayakkabılar, yaşımız, kemik ve kas rahatsızlıkları gibi birçok şeyden etkilenir. Ayaklarımıza iyi bakarak bunlardan birçoğunun önüne geçebiliriz. Scholl rehberinde en sık rastlanan rahatsızlıklar hakkında ilginç bilgilere ve pratik çözüm yöntemlerine değindik.

Topuk Ağrısı

Ağrı vücudunuzda size bir şeylerin yolunda gitmediğini haber veren bir uyarı sistemidir. Topuk ağrısı da topuğunuzda veya yakınında bir rahatsızlık olduğunu söyler. Ona kulak vermek ve sorunun kaynağını bulmak önemlidir. Günlük yaşamınızı etkileyen ve gittikçe şiddetlenen ya da hiç geçmeyen ağrılarda mutlaka doktorunuzla görüşün.

Topuk ağrısının en yaygın nedenlerinden biri plantar fasiittir. Kulağa yabancı gelebilir ama çoğu zaman topuk dikeni ile karıştırdığımız rahatsızlık budur. Topuk kemiğinin iltihaplanmasıdır. Bu durum aşırı zorlanmadan kaynaklanabilir. Doktorunuz size iltihap kurutucu bir ilaç verebilir veya ayaklarınızı dinlendirmenizi ve ayakkabı seçiminize dikkat etmenizi söyleyebilir.

Topuk ağrısının diğer nedenleri arasında Aşil tendonu iltihabı veya yırtılması, bursit, fibromiyalji, kemik tümörü, topuk dikeni, sinir sıkışması, romatoid artrtit, çevresel nöropati, çatlaklar, stres çatlakları, tarsal tünel sendromu, tendinit ve osteomiyelit de bulunmaktadır.

Topuk Dikeni

Topuk dikeni topuk kemiğinin altında kalsiyum birikmesidir. Röntgen ile teşhis edilir. Hayatı çok etkilemedikçe müdahale edilmez. Ameliyatsız çözümler işe yaramazsa doktor ameliyat da önerebilir. Topuk dikeni maalesef tekrarlayabilir. Ama önlemek için yapılabilecekler var elbette. Öncelikle topuğa binen yükü ve baskıyı azaltın. Kilo vermek ve doğru ayakkabılar giymek, sürekli ayakta durmamak ve sürekli sert zeminlere basmamak alabileceğiniz önlemler arasındadır.

Topuk Çatlağı

Kuruyan ve sertleşen topuk derisi çatlayabilir. Topuk çatlakları genelde estetik rahatsızlık dışında fazla soruna yol açmaz. Ama çatlaklar derinse, kanama da varsa acı vermesinin yanı sıra mikrop kaparak iltihaplanma ihtimali de var. O yüzden müdahale önemli. Hafif vakalarda Scholl Topuk Çatlağı Giderici Krem denenebilir.

Topuklarınızın çatlamaması için kuruyup sertleşen ölü derinin temizlenmesi gerekir. Sürekli hareket eden ve sürtünmelere maruz kalan topuk derisinin sertleşmemesi neredeyse imkansız. Ama tekrar pürüzsüz bir cilde sahip olmanız çok kolay. Velvet Smooth Elektronik Ayak Törpüsü 360 derece hızla dönen başlığı ve ergonomik yapısıyla hızlı ve pratik bir çözüm sunar. Geleneksel ayak törpüsünün aksine kuru olarak da kullanılabilir. Normalden fazla bastırırsanız bunu algılayarak durur, böylece canınızı yakmaz. Ayaklarınızı etkileyen bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışın, yoksa harika sonuçları elde etmek için hemen kullanmaya başlayın.