Topuk Dikeni Neden Olur

Gün içinde sürekli aktif olan ve vücudun yükünü taşıyan ayakların bakımı da çok önemlidir. Zira gereken bakım yapılmazsa bir süre sonra kimi sağlık problemleri meydana gelebilir.

Ayak problemleri arasında en sık rastlananların başını ayak ağrıları çeker. Bu ağrılar, farklı rahatsızlıkların habercisi de olabilir. Ayak ağrılarına yeterince önem gösterilmezse ileride daha büyük boyutlu rahatsızlıklara yol açabileceği unutulmamalıdır.

Ayak problemleri arasında en sık rastlananlardan biri de topuk dikenidir. Genellikle şiddetli ağrılara neden olan plantar fasiit ile karıştırılsa da bu ikisi birbirinden farklıdır.

Topuk dikeni nedir?

Topuk dikeni, topuk kemiğinde sonradan oluşan bir çıkıntı olup, ayaktaki adelenin yeteri kadar esnek çalışmaması nedeniyle bölgenin hasar görmesinden kaynaklanır. Şiddetli ayak ağrılarıyla kendini gösterir.

Topuk dikeninin nedenleri

Topuk ağrısına ve topuk dikenine sahipseniz, muhtemelen aşağıdaki nedenlerden bir ya da birkaçı size uyuyor demektir;

-Yanlış ayakkabı seçimi

-Ayakları zorlama

-Fazla kilo problemi

-Yanlış basma

-Uzun süre ayakta kalmak

Belirtileri nelerdir?

Bir gün önce akşam biriken topuk ağrıları, sabah ilk adımın atılmasıyla kendini gösterir; çünkü uykuda toplanan günlük ağrılar, sabah kendini hissettirmeye başlar. Bu da topuk dikeni için bir uyarı olabilir. Uzun süre ayakta kalınca veya uzun süre oturup bir süre sonra ayağı yere basınca ağrı hissediyorsanız, sizde topuk dikeni olabilir.

 

Ne yapılabilir?

Şiddetli topuk ağrıları, bir süre sonra uykunuzda sizi rahatsız etmeye, gün içinde de fiziksel olarak sizi sıkıntıya sokmaya başlayacaktır. Özellikle topuk bölgesinde yoğunlaşan ağrı ile bir süre sonra yere basmakta dahi zorlanmaya başlayacağınızdan, topuk dikeni belirtilerinin ilki olan ağrı başladığında doktora başvurmanız gerekmektedir. Tedavi kişiden kişiye değişmekle birlikte genel olarak ilk aşamada ayağı rahatlatacak egzersizler verilmektedir. Çeşitli egzersizlerle rahatsızlık büyük ölçüde azaltılabilir. Eğer egzersizler yeterli gelmezse doktor cerrahi yöntemler de önerebilmektedir. Bu, tamamen rahatsızlığın boyutu ve kişinin yaşam biçimi ile ilgilidir.

Topuk dikeni ve benzeri ayak rahatsızlıklarından uzak kalmak için ayakkabı seçimine ve ayak bakımına dikkat ediniz. Ayak bakımınız için ayakları koruyan Scholl ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz.