Topuk Dikeni

Topuk dikeni deyince gözünüzde gerçek bir diken veya diken gibi sivri bir kemik canlanabilir. Neden olduğu ağrıyı düşündüğünüzde haksız sayılmazsınız.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni, topuk kemiği kalkaneusta kalsiyum birikmesine verilen addır. Teşhis röntgen çekilerek konulur. Ama bazen topuk dikenleri röntgende görülmez. Durum böyleyken adı topuk dikeni sendromu olarak anılır.

Topuk dikenleri genelde ağrısızdır. O zaman siz de farkında olmazsınız. Ağrı genelde plantar fasiit ile birleştiğinde meydana gelir. Kalsiyum birikimi aylar boyunca devam eden bir süreçtir. Bu bölgedeki kasların zorlanması da plantar fasiiti tetikleyebilir.

Yürüme anormallikleri, sert yüzeylerde koşmak, ayaklarınıza uygun olmayan ayakkabılar giymek, aşırı kilolu olmak ve obezite, yaşın ilerlemesi, diyabet, uzun süre ayakta durmak ve düz tabanlar topuk dikeninin risk faktörlerindendir.

Topuk dikeni genelde belirti vermez. Ama genelde aralıklı veya kronik ağrıyla ilişkilendirilir. Bu ağrı özellikle yürürken ve koşarken ortaya çıkar. Topuk dikeni olan kişiler bu ağrıyı birçok iğnenin batması veya çivi üstünde yürümek gibi tarif eder.

Tıbbi adı epin kalkanei olan topuk dikeni genelde plantar fasiit ile karıştırılır. Ama bu başka bir hastalıktır. Topuğun altındaki bağ dokunun, yani fasyanın zedelenip iltihaplanmasından kaynaklanır ve bu durum da şiddetli topuk ağrılarına neden olur. İki rahatsızlığın tedavisi birbirinden ayrıdır.

Topuk Dikeninin Tedavisi Var mı?

Topuk dikeninin cerrahi olan ve olmayan birçok tedavi yöntemi bulunuyor ama bunlar hastadan hastaya değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca topuk dikeninin zamanla tekrarlamayacağının garantisi yok. Durumu kötüleştirmemek için kendi kendinize tedavi yerine doktorunuza danışın.

Doktorunuz size esneme egzersizleri, fizik tedavi, ayakkabı önerileri, ayakkabı tabanları, başka takviye ürünler verebilir. Ayrıca asetaminofen, ibuprofen veya naproksen içeren bir ağrı kesici de reçete edebilir.

Topuğun dışından topuk dikenini kırabilen bir tedavi yöntemi de bulunuyor. Çok ağır ve kronik durumlarda doktorunuz cerrahi müdahale önerebilir. Ameliyatta ya plantar fasya ya da topuk dikeni alınır.

Topuk Dikeni Önlenebilir mi?

İlk yapmanız gereken ayaklarınıza göre ayakkabılar giymektir. Bu ayakkabıların kaliteli olmasına ve topuk kısmında desteğin bulunmasına dikkat edin. Aşırı sivri ve sert topuklar giymemeye çalışın. Yürüme, koşma ve ayakta durma sürelerinizi abartmamanız ve arada ayaklarınızı dinlenmemeniz de gerekli. Ayrıca kilo vermek de ayaklarınıza binen yükü hafifleterek birçok riskin yanı sıra topuk dikeni riskini de azaltır.

Topuklardan konu açılmışken… Topuklarınızda meydana gelebilecek sorunlardan biri de topuk çatlağı. İleri vakalarda çatlayan ve ayrılan topuk derisi topuk dikeni gibi acı verici bir hal alabilir. Şanslısınız çünkü bunun için çözüm daha basit: Scholl Topuk Çatlağı Giderici Krem ile pürüzsüz topuklara kavuşabilirsiniz. Sağlıklı ve pürüzsüz topuklarınızla her günün tadını çıkarın!