Topuk Çatlakları ile İlgili Merak Ettiğiniz Herşey

Topuklardaki çatlaklar hoş olmayan bir görüntüye yol açabilir ve kendinizi kötü hissetmenize sebep olabilir. Topuk çatlaklarının nedenlerine ve nasıl tedavi edip önleyebileceğinize dair daha fazla bilgi burada.

Topuk Çatlaklarının Nedenleri

Topuk çatlaklarının birden fazla sebebi vardır. Yürümeye ve ayakta durmaya bağlı olarak topukta oluşan sürekli basınç veya yetersiz nem bu nedenlerin arasındadır. Kuru cilt esnekliğini kaybeder ve bu yüzden basınç altında çatlar. Aşırı kilo da topuklarınızdaki basıncı artırabilir.

Akla hiç gelmese de, beslenme şekliniz de topuklarınız üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilir. Susuz kalma, vitamin, mineral ve çinko eksikliği sağlığınızı ve topuklarınızın görünümünü etkileyebilir ve kurumasına yol açabilir. Şeker hastalığı ve tiroid yetersizliği gibi hastalıklar da topuk çatlaklarına neden olabilir. Çünkü bu hastalıklar ter bezlerinin yavaşlamasına sebep olarak kuru cilde davetiye çıkarır. Sürekli açık havaya maruz kalmak da cildinizi kurutabilir. Her ne kadar yazın açık ayakkabılar giymeyi çok sevseniz de, uygun koruyucu tedbirleri almadığınız takdirde bu ayakkabılar da topuk çatlağına yol açabilir.

Topuk Çatlaklarının Tedavisi

Scholl Topuk Çatlağı Giderici Krem cildin doğal yenilenme sürecine yardımcıdır. Cildi nemlendirir, sert, kuru ve çatlamış topuklar için "aktif" cilt onarımı sağlar yapar. Çatlamış topuklara günde iki kez uygulayın.Ciltte düzelme görüldüğünde, topukları yumuşatmak için her gün kullanın. Kullananların %85'i sadece üç günde gözle görülür iyileşme gözlemliyor.

Yulaf ezmesi ve zeytinyağı karışımı kulağa garip gelse de topuk çatlaklarının tedavisine yardımcı olur. Bir tatlı kaşığı yulaf ezmesi ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırarak macun kıvamına getirin. Macunu daha sonra etkilenen bölgeye uygulayın ve yarım saat sonra temizleyin. Bu, haftada birkaç kez uygulandığında topuk çatlaklarının iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Topuk Çatlaklarını Önleme

Topuk çatlaklarının oluşumunu önlemek için atabileceğiniz belirli adımlar vardır. Vücudunuzu nemlendirmek için gün boyu bol su içmeye özen gösterin. Kuru bir iklimde yaşıyorsanız evinizde havayı nemlendirmek için bir nemlendirici kullanmak iyi bir fikir olabilir. Her ne kadar havalar ısındığında olabildiğince açık ayakkabılar giymek cezbedici olsa da, bunu sınırlandırmaya çalışın çünkü kapalı ayakkabılar cildin nemi hapsetmesine yardımcı olur. Ayrıca cildinizin yumuşaklığını muhafaza etmek için ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirin.