Topuk Çatlaklarından mı Şikayetçisiniz?

Çatlak topuklara topuk fisürleri adı da verilebilir ve bu çok yaygın bir sorundur. Birçok vakada, sadece kozmetik bir rahatsızlıktan ibarettir ve sağlık sorunlarına neden olmaz. Fakat ciddi cakalarda bu çatlaklar fazla derinleşebilir, yürürken veya ayakta dururken ağrı ve rahatsızlığa yol açabilir, hatta bazen iltihap kaparak sizi daha fazla uğraştırabilir. Ayaklara aşırı baskı uygulandığından ayakların yanlara genişleme eğilimine de rastlanır.

Çatlaklar vücudun her yerinde meydana gelebilir ama en yaygın görülen bölge topukların kenarları ve ayak parmaklarının aralarıdır. Bunlar aynı zamanda vücudumuzun en çok kullanılan bölgelerindendir. Kuru cilt, çatlak topuklara yol açan baş nedenlerdendir. Başka bir neden de topuğun etrafında kalın deri veya nasır olmasıdır. Kurumuş çatlak topuklar vücutta çinko ve omega 3 yağ eksikliği olduğunu da gösterebilir. Topuk çatlağı gidermek için Scholl Topuk Çatlağı Giderici Krem kullanılabilir.

Çatlak topuklar, sebum eksikliğine bağlı olarak ileri yaştaki kişilerde ve ayak tabanına baskı oluşması bakımından sürekli ayakta duran kişilerde yaygındır. Aşırı kuru cilt, soyulan cilt, topuklarda duru ve çatlamış cilt ileri yaşta sıkça görülür. Topuklardaki kuru cilt sorunu genelde tekrarlayan bir sorundur. Tek bir topukta olabileceği gibi iki topukta birden de meydana gelebilir. Ama yaygın olarak iki topuğu birden etkiler.

En yaygın topuk çatlağı belirtileri kırmızı veya pul pul bölgeler, soyulan ve çatlayan cilt, kaşıntılı deri, çatlaklarda kanama veya akıntıdır. Çatlaklarda kanama veya akıntı olması çok ciddi bir belirtidir çünkü sadece üst deri değil alt deri tabakalarının da zarar gördüğünü gösterir. Derin çatlaklar bu bölgede cilt enfeksiyonu olduğunu da gösterebilir. Kuru ve çatlak topuklarınız varken ayakkabılarınızı çorapsız giymek mantar enfeksiyonuna daha çok davetiye çıkarır çünkü kapalı ve havasız ayakkabılar mantar ve maya enfeksiyonlarının gelişmesi için mükemmel bir ortam oluşturur.

Çatlak topukların nedenleri arasında doğal olarak kuru veya kalın deri bulunması, evde veya işte uzun süre ayakta kalmak, aşırı kilolu olmak, yanlış (çok dar veya küçük numaralı) ayakkabı seçimi, egzama ve diyabet gibi ayakları etkileyebilen hastalıklar, sürekli suya maruz kalmak, yaş, hijyenik olmayan ortamlar, iklim durumları ve vitamin, mineral ve çinko eksikliği sayılabilir.

Topuk çatlaklarını gidermek için birçok yöntem var. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Scholl Topuk Çatlağı Giderici Krem ile etkili sonuçlar almak mümkün. Bunun dışında çatlak olan bölgeleri kurutan nedenleri ortadan kaldırmak ve gün içinde düzenli olarak nemlendirmek önemli. Ayrıca birçok ayak sorununda olduğu gibi ayakkabı seçimlerinizi doğru yapmanız, kaliteli ve ayaklarınıza uygun ayakkabılar seçmeniz çatlak topuklardan büyük ölçüde uzak durmanızı sağlayabilir.