Topuk Çatlakları Neden Olur ve Nasıl Giderilir

Çatlayan topuklara birçok şey neden olabilir; örneğin yeterince nemlendirilmemesi, topuğun pütür pütür olmasına yol açabilir. Topuklarınızın etrafında kuruluk nedeniyle kalınlaşan deri gibi belirtiler görmeye başladıysanız veya çatlayan deri, yükselen ağrı hissi ortaya çıkmaya başladıysa, bunların oluşma nedenlerini fark ederek durumu daha iyi anlayabilir, gelecekte oluşma ihtimaline karşı önlem alabilirsiniz. 

Çok çeşitli nedenler olabilir

Çatlamış topuklar için birkaç olası neden var. Günlük rutininize bir göz atın ve sizi etkileyen herhangi bir şey var mı anlamaya çalışın, sonrasında ise alışkanlıklarınızda değişiklikler yaparak bir deneme daha yapın. 

Çatlak topuklara neden olabileceklere birlikte göz atalım; 

-Yetersiz nemlendirme: Çatlamış topukların en bilinen nedenidir. Ayağınızın altındaki deri genellikle kuru, sert ve pütür pütürdür. Bunun da nedeni, topuk derisindeki ter bezlerinin düşük seviyede bulunmasındandır. Deride bulunan yağ, normalde deriyi yumuşak olması ve kurumaması için destekler. Eğer deriniz özellikle kuruysa çatlak deri daha fazla görülür ve cildin elastikiyeti azaldığından herhangi bir şey cildin kuruluğunu şiddetlendirebilir. 

-Eksiklikler: Diyetinizde vitamin, mineral ve çinko eksikliği varsa bu da topuk sağlığınızı etkileyebilir. 

-Baskı: İş yerinde veya evde çok fazla ayakta kalmak da güçlü bir etkendir. 

-Yaşlanma belirtileri: Kalın, kuru ve pullu cilt, yaşla birlikte elastikiyetini kaybeder ve çatlaklar gibi etkiler, yaşlanmayla birlikte daha fazla görülür. 

-Rahatsızlıklar: ayak mantarı, sedef, egzama, tiroid hastalığı, diyabet ve diğer bazı cilt hastalıkları çatlayan topukların nedeni olabilir. 

-Obezite: Yüksek rakamlarda ağırlık, topuk altındaki yağ yastığı üzerinde baskıyı arttırma potansiyeline sahiptir. Bu, yanlara doğru genişlemeye neden olur ve cilt, yeterin kadar esnek değilse ayak üzerinde ciddi bir baskı olabilir. Bu da topukların çatlamasına neden olur. 

-Ayakkabı seçimi: Arkası açık sandaletler ya da ayakkabılar topuk altındaki yağın yanlara doğru yayılmasına neden olarak çatlak topukların daha fazla görünmesine neden olabilir. Ayaklarınıza düzenli olarak bakım yaparak bu tür ayakkabıları rahatlıkla giyebilirsiniz. 

-Hijyen: Hijyenik olmayan koşullar ve durumlar da bir nedendir. 

-Su: Su, cildin doğal yağlarını alarak derinin kuru ve sert olmasına neden olabilir. Banyo gibi nemli yerlerde uzun süre kalmamaya özen gösterin. 

-Rahatsız ayakkabılar: Ayağınıza konforlu bir duruş sağlamayan rahatsız ayakkabılar, uzun süre ayakta durma ya da yürüme gibi durumlarda ayağınıza zarar verir. 

-Genetik: Doğal yapısı nedeniyle topuk etrafı kuru veya kalın kuru olan ciltler (kallus) genetik yapı nedeniyle çatlak topuklara neden olabilir. 

Çatlak topuklar neden olur? 

Çatlamış topuklar, topuk etrafındaki derinin yarıklar haline dönüşmesi nedeniyle oluşur. Vücut nemi tutamayıp kırılgan ve zayıf olmaya başladığında kuruluk ve baskının da katkısıyla topuk derisi çatlamaya başlar. 

Çatlayan topuklara karşı ne yapmalıyım? 

Cilt elastikiyetini nemlendiriciler ve temizleyiciler yardımıyla hijyeni arttırarak destekleyebilirsiniz. Scholl Topuk Çatlağı Giderici Krem içeriğindeki keratin bazlı Active Repair K+ ile derinin yenilenmesine yardımcı olur ve çatlak derilerin daha hızlı onarılması için doğal bariyer oluşturur. 

Bunun yanı sıra ek olarak beslenmenize dikkat ederek de topuk çatlaklarından kurtulabilirsiniz. Kalsiyum, demir ve çinko yönünden zengin yiyecekleri tüketmek, cilt sağlığı için son derece faydalıdır. Kendiniz için ideal beslenme şeklini öğrenmek için bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. 

Eğer belirtilerin devam ettiğini fark ederseniz, uygulamadan sonra mutlaka bir doktora görünün.