Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir

Çatlak Topukların Sebepleri ve Önleme Yöntemleri

Cilt insanın zırhıdır, sizi kirlerden ve enfeksiyonlardan korur. Ama incinirse sizi tam olarak koruyamaz. Çatlamış cilt de öyle bir sorundur. Acı vericidir ve dünyadaki en estetik görünümlü şey değildir! 

Çatlak cilt kuru, hasarlı ciltte meydana gelen küçük çatlaklardan kaynaklanır. Tedavi edilmezse bu çatlaklar derin çatlaklara, ayrıca fisürlere dönüşebilir. Çatlakların en yaygın görüldüğü yerlerden biri topuktur çünkü ne zaman ayağa kalkarsanız vücudunuzun ağırlığını taşır. Bundan dolayı kuru cilt oluşmaya başlayabilir. Kuru cilt düzenli olarak törpülenmezse ve nemsiz kalırsa çatlak topuklar daha sık meydana gelir. 

Belirtiler

Bu sorunun başlangıç aşamasında topuk, herhangi bir gerilim uygulandığında gerginleşir. Ciltte şiddetli kuruma, kaşıntı ve hassaslık sorunun genelde ilk belirtileridir. Etkilenen bölge sararabilir veya kahverengileşebilir ve belirgin biçimde sertleşir. 

Daha ileri aşamada, topuk o kadar kuruyabilir ki beyaz, sarı veya kırmızı renk alabilir ve pul pul dökülür. Çatlaklar, yürümek gibi basit bir eylemi bile inanılmaz ölçüde zorlaştıracak kadar derinleşebilir. Tedavi edilmezse çatlayan topuklar kanayıp bakterilerle enfekte olabilir. 

Sebepler

Cildin susuz kalması, çatlak cildin en büyük sebeplerinden biridir. Nem gittiğinde topuk bir tür koruma olarak kalın, sert deri oluşturmaya başlar. Bunun sonucunda, cildin yeterli ölçüde iyileşmesi engellenir. Başlangıçta çatlak cilt hafif bir sorun gibi gelebilir ama hemen tedavi edilmezse zamanla yürümek daha acı verecektir. Daha ileri aşamalarda topuklar baskıdan kaşınabilir, acıyabilir, hatta kanayabilir. 

Nasırlar sert deri oluşumunun başlıca sebeplerinden biridir. Sert deri, cildi korumak için hasarlı bölgelerde meydana gelen sarımsı, kalın, sert deri parçalarıdır. Nasırlar tedavi edilmezse baskıyla çatlayabilir. Arkası açık ayakkabılar nasırların baş faillerindendir çünkü bunlar ayak tabanına destek sağlamaz. Çıplak ayak yürümek ve rahatsız ayakkabılar da sorunu kötüleştirir. Dehidrasyon, sert sabunlar ve cildi haşin bir şekilde ovalamak da soruna katkıda bulunabilir. 

Kuru cildin oluşmasına neden olan diğer etmenler şöyle: demir gibi mineral ve vitamin eksikliği, obezite, diyabet ve hipotiroidizm. Kronik cilt sorunları, örneğin sedef de cildin su kaybetmesine yol açar. Diğer sebepler arasında kuru iç mekan havalandırması, soğuk havaya maruz kalmak ve ayağın içe bükülmesiyle ilgili sorunlar bulunuyor. 

Tedavi

Çatlak cilt oluşumunu önlemek için etkili bir yöntem, nemlendirici kullanmaktır. Scholl Topuk Çatlağı Giderici Krem çatlak topukları nemlendirip yumuşatmaya ve cildin esnekliğini artırmaya yardımcı olur. Kremi temiz, havluyla kurulanmış cilde günde iki kere uygulayın, tamamen emilene kadar ayaklara masaj yapa yapa yedirin. 

Cilt yenilendikten sonra daha fazla kurumasını engellemek için nemlendirici bir krem kullanmaya devam edin. Kuru ciltle savaşmadaki temel başka bir alet de topuk törpüsüdür. Bu, ölü deriyi katman katman kaldırarak daha yumuşak, daha düzgün derinin ortaya çıkmasını sağlar. 

Konu çatlak cilt olduğunda, ayaklarınızın düzenli olarak bakımını yapmak her zaman önceliklidir. Vücudunuzun geri kalanına yaptığınız kadar ayaklarınıza da bakım yapmanız önemli. Her zaman sıkıntınız varsa ayaklarınızı ılık suya sokarak sert cildinizi çabucak yumuşatabilirsiniz. Ayak tabanınızı koruyan ve destekleyen ayakkabılar giymeyi unutmayın ve çok gevşek ya da çok dar ayakkabılardan kaçının.