Topuk Ağrısı

Ayaklarımız, 26 kemik ve 33 eklem ile vücudun tüm ağırlığını taşıdığı gibi gün içindeki hareketliliğimizi de sağlar. Hatta bununla da yetinmez, daha fazla efor sarf etmemize neden olan çeşitli spor aktivitelerinde de bizi destekler. Örneğin futbol oynarken ya da koşarken ayaklarımıza ne kadar yükleniyoruz, bir düşünsenize.

Böylesine büyük sorumluluğu olan ayaklarımızın sağlığı da aynı şekilde önemli. Ayaklarımızın gönderdiği tehlike sinyallerini bazen görmezden geliyoruz. Belki de bu yüzdendir ki günümüzde ayak sorunları yaşayan insanların sayısı azımsanamayacak ölçüde fazla. En çok karşılaşılan ayak sorunlarından biri de topuk ağrısıdır. Birçok nedeni olsa da diğer sorunlar gibi topuk ağrısı da temelde ayakları fazla yormaktan dolayı ortaya çıkar.

Sizin topuk ağrınız var mı?

Bazen hayatın akışına kendinizi fazla kaptırabilir, vücudunuzun yardım çağrısını görmezden gelebilirsiniz. Topuk ağrısı da aslında sizin önlem almanız için gönderilmiş bir sinyaldir. Vücudunuz size biraz mola verme ve toparlanmayı önermektedir. Peki hangi durumlarda bu sinyaller ortaya çıkabilir?

Öncelikle ilk ve en büyük neden, ayaklarınızı fazla yormanızdır. Yani antrenman gereken sporlar, koşu, sert zeminde uzun süre yürüyüş gibi aktiviteler topuk ağrısına neden olabilir. Bunların yanı sıra ayakkabı seçiminiz de yine ayak sağlığınızı ciddi ölçüde etkileyen sebeplerden biridir. Ayak yapınıza uygun olmayan, sert kalıplı ve rahatsız ayakkabılar, ayak sağlığının en büyük düşmanlarındandır.

Ağrı çeşitleri

Topuk ağrısı topuğun altındaki ağrı ve topuğun arkasındaki ağrı olmak üzere ikiye ayrılır. Topuğun altındaki ağrı, topuk kemiğinden ayak baş parmağına uzanan plantas fasya adelesinden kaynaklanır ve rahatsızlık plantar fasiit olarak adlandırılır. Uzun yürüyüşler ve tekrarlayan travmatik rahatsızlıklar, plantar fasiit’in meydana gelmesine neden olabilir.

Topuğun altındaki ağrılardan biri de topuk dikenidir. Diken şeklindeki kemik çıkıntısının oluşmasıyla ortaya çıkan topuk dikeni, bir röntgen ile rahatlıkla görülebilir.

Topuğun arkasındaki ağrı ise çoğunlukla aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı bölgede meydana gelir ve aşil tendinitis olarak isimlendirilir. Bu da bir anlamda sağlıklı dokuların aşırı kullanılması karşısında vücudun size gösterdiği tepkidir. Eğer çok fazla efor gerektiren koşu, basketbol gibi aktivitelerde bulunduysanız veya ayakkabınız, ayağınızın arkasını sürtünme ile rahatsız ediyorsa o bölgede şişme, kızarıklık ve ağrı meydana gelerek sizi uyarabilir.

Topuk ağrısı tedavisi

Eğer topuk ağrısından şikayetçiyseniz, ilk yapmanız gereken ağrıyan topuğunuzu dinlendirmektir; çünkü eğer hemen önlem almazsanız, ileride oluşabilecek daha büyük sorunlara ve kronik ağrılara ‘merhaba’ demiş olabilirsiniz. Oluşan topuk ağrısı, fazla efor ya da ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle acil olarak aktivitelerinizi sınırlandırmalı, ayak sağlığına uygun ayakkabılar tercih etmeli ve bir doktora görünmelisiniz. Doktor, ağrının boyutuna göre size topuk desteği, tabanlık, egzersiz gibi çeşitli tavsiyelerde bulunabilir. Çeşitli araştırmaların sonucuna göre çoğu zaman cerrahi müdahalelere gerek kalmadan ağrılarda azalma meydana gelir; ancak azalma olmadığı takdirde doktor, cerrahi müdahaleler de önerebilir.