Topuk Ağrısının Sebebi Ayakkabılarınız Olabilir Mi?

Yeni aldığımız ayakkabıları göstermeyi hepimiz çok severiz. Sabah koşunuz yeni bir çift spor ayakkabı ile daha enerjik geçer ve iş görüşmesi için aldığınız yeni bir çift topuklu ayakkabının getirdiği özgüven gibisi yoktur. Ancak moda dikkate alınacak tek faktör değildir. Yeni bir ayakkabı alırken ayaklarınızı düşünmek de bir o kadar önemlidir. Ayakkabılarınız ayağınıza tam uymuyorsa veya ayak oyuğunuzu yeteri kadar desteklemiyorsa, zaman içinde topuk ağrısı ortaya çıkabilir. Bu durum gündelik hayatınız üzerinde olumsuz etkiye sahiptir; aktif bir yaşam sürmenizi zorlaştırır veya dans pistinde iyi vakit geçirmenize engel olur. Farklı ayakkabı tiplerinin nasıl topuk ağrısına yol açabileceğini ve bu problemle başa çıkmak için ne yapabileceğinizi öğrenmek için okuyun.

Topuk Ağrısına Hangi Ayakkabı Nasıl Sebep Olur?

  • Yürüyüş ve Koşu Ayakkabıları

Spor ayakkabıları söz konusu olduğunda, farklı sportif aktiviteler (uzun mesafe koşu veya spor salonu ayakkabısı) için özel tasarlanmış modeller vardır. Bunlar egzersiz seviyenize ve üzerinde çalıştığınız zemin türüne göre de değişebilir. İyi bir yürüyüş veya koşu ayakkabısı topuğun altındaki kaslara yüklenen baskıyı en aza indirmek için ilave destek sunmalı ve topuk ağrısını veya topuk dikenini önlemede yardımcı olabilecek bir takviyesi olmalıdır. Bu sorunla başa çıkmak için en iyi spor ayakkabılar, baskıyı ayağınızın tamamında azaltan ve dağıtan ayakkabılardır; bunlar topuğa yüklenen baskıyı en aza indirebilir. Konu spor ayakkabı olduğunda, çok fazla model seçeneği olduğunu unutmayın. İyi bir spor ayakkabısı mağazası doğru ayakkabıyı tavsiye etmesini sağlayacak yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Egzersiz sırasında ek destek için Scholl GelActiv Spor Tabanlıkları deneyebilirsiniz. Özel tasarlanan tabanlıklar darbeyi yumuşatarak eklemlerdeki baskıyı azaltır. Böylece spor yaparken de bulutların üstünde hisseder, ayaklarınızda ağrı olmadan sağlıklı, aktif hayatın tadını çıkarabilirsiniz.

  • Yüksek Topuklar

Ne yazık ki, birçok yüksek topuklu ayakkabı özgüvenli yürüyüşünüze birkaç santim daha eklemek yerine gardırobunuzda daha fazla vakit geçiriyor. Gurur duyarak satın alsalar bile, çoğu kadın ayaklarının yorulması ve ağrıması fikrine tahammül edemiyor. Hangi ayakkabıyı seçerseniz seçin, ayakkabının ayağınıza tam uyması önemlidir. Alışveriş yaparken, hem sağ hem de sol ayağı denemeyi unutmayın (çoğumuzun bir ayağı diğerinden büyüktür!) ve yürürken en uzun ayak parmağınızın serbest kalacağı kadar yer olmasına dikkat edin.

  • Sert İş Ayakkabıları

Polis memurlarından inşaat sektörü çalışanlarına kadar pek çok kişi iş günü boyunca saatlerce ayakta durmaktadır. Bazıları için, özellikle de açık havada çalışanlar için bu durum tabanları koruyan sert ayakkabılar giymeyi gerektiriyor ve bazen bunlara ağır çelik bir ayakkabı burnu eşlik ediyor. Bu sert ayakkabıların oluşturduğu basınç genelde mesai sonunda yorgun ve ağrıyan ayaklara neden oluyor. Bu ayakkabılar dışarıdan sağlam dursa da, aslında ayaklarınız zeminle temas ettiğinde oluşan darbeleri yumuşatan ayakkabılar seçmek önemlidir. Tüm gün ayakta çalışıyorsanız, GelActiv İş Tabanlıkları sizin için idealdir. GelActiv teknolojisi ayaklarınızın yere çarpma etkisini yumuşatarak uzun süreli destek sunar ve en sert zeminlere bile yumuşacık basmanızı sağlar. Yürüyüş ve koşu ayakkabılarında olduğu gibi iş ayakkabılarınızın da ayak tabanınızı desteklemesi ve ayağınızın maruz kaldığı darbeleri yumuşatması önemlidir.

İster çalışın ister dans edin ister koşuya çıkın, en sağlam ayakkabılar bile zamanla eskir ve ayaklarınızda sağladığı destek azalır. Ciddi sporcuların her 5-6 ayda bir spor ayakkabılarını değiştirmeleri tavsiye edilir. Neyse ki, günlük ayakkabı seçimlerinizi dönüşümlü yaparsanız, en sevdiğiniz ayakkabılar daha uzun süre sizinle kalabilir. Unutmayın; doğru ayakkabı numarasını bulmak yeni ayakkabı alırken çok önemlidir ve her zaman hem sol hem de sağ ayağı denemek gerekir. Tabanlıklar, ayağınızı desteklemek ve her adımızını konforlu kılmak için harika bir yoldur.