Tırnak mantarı

Tırnak mantarı deyince tırnaklarda renk değişimine neden olan ve görüntüyü bozan bir sorun gelir. Gerçekten de estetik görünümü, tırnağın yapısını bozması ve bazen kötü koku yayması dışında genelde çok ciddi rahatsızlıklara yol açmaz. Tırnak mantarı el tırnaklarında da ayak tırnaklarında da olabilir. Bu yazıda ayak tırnaklarında meydana gelen mantardan ve alabileceğiniz önlemlerden bahsedeceğiz.


Ayak tırnak mantarı enfeksiyonlarına tıpta onikomikoz adı verilir. Genelde bütün tırnakları aynı anda etkilemez ve derine ilerledikçe tırnağın daha büyük bölümünü etkisi altına alır. Tırnak mantarı canınızı sıkıyor veya ağrıya neden oluyorsa ister evde ister doktoruna giderek kısa sürede kolayca ondan kurtulabilirsiniz. 


Belirtileri nelerdir? 

 


Tırnak mantarının birkaç belirgin belirtisi vardır. Bir veya birkaç tırnağınız kalınlaştıysa, kırılıyorsa, tırtıklanıyorsa veya ufalanıyorsa, şekilleri bozulduysa, matlaşıp parıltısını yitirdiyse, alttaki birikintilerden dolayı karardıysa tırnak mantarınız olabilir. Tırnak mantarı tırnağı etten ayırabilir. Parmak uçlarınızda hafif ağrı veya biraz kötü bir koku olabilir. Mantar enfeksiyonları el tırnaklarından çok ayak tırnaklarında görülür. Ayak tırnakları genelde karanlık, sıcak ve nemli ortamlarla çevrilir, mantar böyle ortamları çok sever. Ayak parmaklarında genelde el parmaklarından daha az kan dolaşımı olur, bu yüzden vücudun bağışıklık sisteminin enfeksiyonu tespit edip durdurması daha zordur. 

 


Nasıl tedavi edilebilir? 

Tırnak mantarının ilaçla tedavisi ve doğal tedavileri mevcuttur. Öncelikle doktorunuza danışın. Mantar, doğal tedavilerle evde geçmiyorsa ilaç yazdırabilirsiniz. Mantar ilaçları arasında ağızdan alınan haplar, ilaçlı ojeler ve mantar kremleri bulunur. İleri vakalarda tırnağın alınması gerekebilir veya lazerle tedavi yapılabilir. 

Alabileceğiniz basit önlemler şöyle: 

1. Mantarlı tırnağın mümkün olduğunca hava almasını sağlayın. Mevsim elveriyorsa sandalet veya açık burunlu ayakkabı giyin. 

2. Nemli çorap ve ayakkabı giymekten kaçının. Mantarlar nemi çok sever. Ayrıca çoraplarınızı sık sık yıkayın. Beyaz çorapları çamaşır suyuna bastırın. 

3. Sıkı ayakkabılar giymekten kaçının. Böyle ayakkabılar tırnaklarınızı birbirine sıkıştırır ve mantarın bir tırnaktan diğer tırnağa sıçramasına neden olabilir. 

4. Ayaklarınız ıslandıktan sonra iyice kurulayın. Dediğimiz gibi, mantarlar nemi çok sever. 

Scholl Tırnak Mantarı Giderici enfeksiyonu erkenden ve yayılmadan durdurur. Özel olarak tasarlanmış sisteminin hafif tırnak mantarlarına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hijyenik, tek kullanımlık törpüler enfekte tırnağın üst tabakasını ortadan kaldırarak tırnağın görüntüsünü düzeltir. İleri formül tırnağın içine işler ve tırnak mantarının tedavisine yardımcı olur. Tırnağınızı haftada bir kez törpüleyin. Törpüyü kullandıktan sonra atın. Sıvıyı etkilenen tırnağa günde bir kez sürün. Bunu 2, 3 ve 4. haftalarda da tekrarlayın. Scholl Tırnak Mantarı Giderici hijyeniktir, kolayca uygulanır, tırnağın görünümünü düzeltir, enfeksiyonun yayılmasını önler ve nüksetmeye karşı korur. Tırnak mantarını iyileştirmek işte bu kadar kolay. Bahar ayları yaklaşırken ayak tırnaklarınızın güzelliğini garanti altına alın.