Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tıptaki adı onikomikoz olan tırnak mantarı, birçok kişinin hayatında bir süre birlikte yaşamak zorunda kaldığı bir mantar çeşididir. Bu mantar enfeksiyona neden olduğunda bir hastalık olur ve tırnak mantarı enfeksiyonu adını alır. Tırnak mantarı enfeksiyonu bir mantar elinizdeki tırnaklara, ayaklarınızdaki tırnaklara veya tırnağın altındaki deriye, yani tırnak yatağına saldırdığında meydana gelir. Mantarlar tırnağınızın etrafında bulunan cildinizdeki küçük kesiklerden veya tırnağınızla tırnak yatağınız arasındaki açıklıktan içeri girer.

Sağlıklı biriyseniz tırnak mantarı büyük ihtimalle ciddi sorunlara yol açmayacaktır. Ama kötü görünebilir, canınızı yakabilir, tırnağınıza veya tırnak yatağınıza zarar verebilir. Şeker hastalığınız veya zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa tırnak mantarı daha ciddi sorunlara yol açabilir. Böyle sorunlarınız varsa doktorunuzla konuşup tırnak enfeksiyonunuzu tedavi etmek için en iyi yöntemin hangisi olduğuna dair konuşun. Doktorunuza Scholl Tırnak Mantarı Giderici kullanıp kullanamayacağınızı da sorabilirsiniz. Bu ürüne eczanelerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Farklı mantar, maya ve küfler de tırnak mantarı enfeksiyonuna yol açabilir. Bunların birçoğu ayak mantarından kaynaklanır. Mantar en iyi şekilde sıcak, nemli yerlerde yetişir ve kişiden kişiye bulaşabilir. Umumi duşlarda, havuzlarda çıplak ayakla yürüyerek veya havlu, tırnak makası gibi kişisel eşyaları paylaşarak tırnak mantarı enfeksiyonunu kapabilirsiniz. Ayak mantarınız varsa bu mantar tırnaklarınıza sıçrayabilir.

Tırnak mantarı olan bir tırnak sararabilir veya beyazlayabilir, kalınlaşabilir, ufalanabilir, ayrılabilir veya deriden ayrılabilir. Tırnak mantarı enfeksiyonunuz varsa uzun süre ayakkabı giymek, yürümek veya ayakta durmak rahatsızlık verebilir, hatta canınızı acıtabilir. Tırnak mantarı diğer tırnaklarınıza veya derinize gelebilir. Tırnak mantarı zamanla tırnağınızda veya tırnak yatağınızda kalıcı hasar bırakabilir. Doktorunuz tırnağınızı ve sağlık geçmişinizi inceleyerek teşhis koyar. Test de yaptırabilir.

Tırnak mantarı enfeksiyonunu geçirmek size bağlıdır. Geçirmek için bir şey yapmazsanız kendi kendine gitmez. Kötüleşebilir bile. Tırnak mantarı enfeksiyonunuzu geçirmeye karar verirseniz (ciddi sağlık sorunlarında doktorunuza danışmak kaydıyla) krem, losyon veya oje şeklinde satılan reçetesiz mantar ilaçlarından deneyebilirsiniz. Doktorunuz size daha kuvvetli bir ilaç da reçete edebilir. Bu ilacı birkaç hafta veya bir yıl boyunca kullanmanız gerekebilir. Öyle bile enfeksiyondan kurtulamama ihtimaliniz var. Mantar önleyici hap da reçete edilebilir. Bunların ciddi yan etkileri olabilir ve fiyatları yüksek olabilir. Doktorunuz reçete etse bile ona düzenli olarak kontrole gitmeniz gerekebilir.

Tırnak mantarı enfeksiyonları tedaviden sonra bazen geri gelebilir. Bunu önlemek için bazı adımlar atabilirsiniz. Yatmadan önce ayaklarınızı dikkatli bir şekilde yıkayıp kurulayın. Nemin kaçmasını sağlayan maddelerden yapılmış sandaletler ve ayakkabılar giyin. Nemli ayakkabıyı tekrar giymeden önce yirmi dört saat kurumaya bırakın. Çorap giyin ve ayağınız nemlenirse çoraplarınızı değiştirin. Törpü, tırnak makası, çorap, havlu ve diğer kişisel eşyalarınızı paylaşmayın. Soyunma odası ve duş gibi nemli genel alanlarda duş terlikleri giyin.