Tırnak Mantarı Enfeksiyonu: Bilmeniz Gerekenler

Tırnak mantarı enfeksiyonları her tırnağı etkileyebilen yaygın bir sorundur ama en yaygın olanlar ayak tırnağındakilerdir. Enfeksiyon farklı türlerde mantarlardan, örneğin kandidadan (pamukçuğa neden olan mantar) kaynaklanır ama genelde ayak mantarına neden olan aynı tür mantardan, dermatofit mantardan kaynaklanır. Tırnak mantarı enfeksiyonları, mantar sporları tırnağınız ve altındaki deri (tırnak yatağı) arasına girdiğinde meydana gelir ve cildinizden veya tırnağınızdaki keratinden beslenir. Tırnak mantarı enfeksiyonu genelde fiziksel belirtiler göstermez, örneğin kaşıntı ayak mantarında görülür ama bazı vakalarda tedavi edilmezse ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Tırnak mantarı enfeksiyonu tedavi edilmezse tırnak yatağı uzun vadede tamamen zarar görebilir. Tırnak mantarı enfeksiyonunda tırnağınızın kalınlaştığını veya renginin biraz değiştiğini, hatta tırnak yatağından biraz ayrıldığını fark edebilirsiniz. 

Tırnak Mantarı Enfesiyonunu Tespit Etmek

Tırnak mantarı enfeksiyonunun belirgin bazı belirtileri vardır: Şunlara dikkat edebilirsiniz: 

-Tırnaklarınız donuk görünür ve doğal parlaklığını kaybeder. 

-Tırnağın sonunda renk değişimi meydana gelir. 

-Tırnağın ortasında beyaz veya sarımsı noktalar oluşur. 

-Tırnak sertleşebilir ya da kırılganlaşabilir. 

-Tırnak ufalanabilir ve ayrılabilir, hatta deriden ayrılabilir. 

-Ayakkabı giyerken, yürürken ve uzun süre ayakta durunca rahatsızlık verebilir. 

Bu belirtilerden birini fark edince hızlı davranmak önemli çünkü enfeksiyonun tedavisi zamanla zorlaşır, ciddi vakalarda birkaç yılı bulabilir. 

Tırnak Mantarı Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir

Kullanmadan önce Scholl Tırnak Mantarı Giderici paketinin üzerindeki kullanma talimatlarını okumanız gerekiyor. Tırnak mantarı giderme işlemi birkaç aşamadan oluşuyor. Birinci aşama, tırnak mantarını gidermek. Tırnak törpülerinden biriyle enfekte olmuş tırnağınızın üst katmanını törpüleyin. Kullandıktan sonra törpüyü çöpe atın. (Bu çok önemli. Törpüler tek kullanımlıktır.) Tırnağın üzerindeki tozları süpürün. Tırnak fırçası yardımıyla ürün içindeki sıvıyı tırnağınıza sürün. Sıvı derinize bulaşırsa silin. Herhangi bir şey giymeden veya yatmadan önce beş dakika sıvının kurumasını bekleyin. İlk hafta her gün bu rutini uygulayın. İkinci, üçüncü ve dördüncü haftaların başında da bunu tekrar edin. Bu sırada tek kullanımlık törpülerle tırnakta kalmış olabilecek şekil bozukluklarını düzeltin. 

İkinci aşama koruma aşamasıdır. Mantarın giderildiğinden emin olmak ve tekrarlamasını önlemek için enfekte olan tırnağa haftada bir kez bu rutini uygulayın. Diyabetikseniz veya istenmeyen bir sonuçla karşılaşırsanız doktorunuzla konuşun. 

Tırnak Mantarı Enfeksiyon Riski Nasıl Azaltılır

Bundan kaçınmak tamamen mümkün olmasa da riski azaltmak için yapabileceğiniz şeyler var, örneğin ayakkabılarınızın içinde ıslak veya nemli ortamlardan kaçınmak. Ortak duşlar veya yüzme havuzları gibi enfeksiyonlu kişilerin olabileceği alanlarda terlik gibi bir ayak koruyucu giyin. 

Ek olarak, tırnağa herhangi bir zedelenmesini dikkate almak lazım çünkü bu, mantara tırnağın içine ve altına girme ve orada tırnakların keratiniyle beslenme fırsatı verebilir. Bir ayakkabı spreyi kullanarak ayakkabılarınızı düzenli olarak enfekte etmeniz önerilir. 

Dahası, herhangi bir ayak mantarı belirtisi fark ederseniz bunu mümkün olduğunca çabuk bir şekilde tedavi edin çünkü bu mantar kolayca tırnaklarınıza yayılarak tırnak mantarı enfeksiyonuna dönüşebilir.