Tırnak Mantarı Enfeksiyonlarından Korunmak İçin İpuçları


Tırnak mantarı enfeksiyonu tırnağı oluşturan keratine etki eder. Ayağınızda doğal olarak bulunan mantarların birikmesinden kaynaklanır ve belirtiler, rahatsızlığın aşamasına göre fiziksel görünümden ağrıya kadar değişiklik gösterebilir. Tırnak mantar enfeksiyonları geç fark edilirse kalıcı olabilir, bazı vakalarda tamamen giderilmesi bir yıl veya daha uzun zaman alabilir, hatta tırnak kaybedilebilir. Bu rahatsızlığı engelleyebilmek için uygulanabilecek en etkili korunma yöntemi ise tırnak hijyeninden geçiyor. 

Tırnak Mantar Enfeksiyonu nedir? 

Tırnak mantar enfeksiyonu ayaklarınızdaki tırnakların mantar kapmasıdır, bu da kalınlaşan tırnak ve renk değişimi (tırnak beyaz, siyah veya sarıya dönebilir) gibi belirtilere neden olabilir. Renk değişimi genelde fark edilen en erken belirtidir ama genelde göz ardı edilir. 

Tırnak mantar enfeksiyonu başlangıçta genelde ağrısızdır ve birçok vakada daha fazla komplikasyona neden olmaz. Ama bu rahatsızlık tedavi edilmezse ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir veya nadir de olsa tırnağı kaybetmeye yol açabilir. Tırnak mantar enfeksiyonları tırnak plağı, tırnak yatağı ve tırnak kökü dahil tırnağın bir kısmını etkileyebilir. Ağrı oluşan durumlarda ayakkabı giymek veya yürümek zorlaşabilir. Daha sonraki aşamalarda tırnak kırılgan hale gelebilir ve tırnaktan parçalar kopabilir, hatta tırnak tamamen ayrılabilir. 

Tırnak Mantarının Sebepleri Nelerdir? 

Tırnak mantar enfeksiyonlarını neyin tetiklediğini anlamak, gelecekte tırnak mantarına yakalanmanızı önleyebilir. Esasen ayağınızda (genelde parmaklarınızın arasındaki deriye yerleşen) dermofit mantar oluşumu tırnak mantarına yol açar. O yüzden sebep, mantarın enfeksiyon oluşturmasına neden olan şeydir. Risk faktörleri arasında şunlar var: 

• Yüzme havuzları ve ortak duşlar gibi nemli ortamlar

• Hasar görmüş cilt veya tırnaklar, mesela çatlak cilt

• Vücut direncinin güçlü olmaması veya diyabet gibi bazı sağlık sorunları

• Ayaklarınızı ısıtan veya terleten ayakkabılar giymek

• Ara vermeden art arda aynı çorapları ve ayakkabıları giymek

• Ayağı iyi temizleyememek ve ayakkabıları, taban desteklerini veya çorapları yıkamamak

Ayaklarınızın bakımını aksatmamak, tırnak mantar enfeksiyonunu önlemek için uygulayabileceğiniz en iyi koruma yöntemi ama bazı kazalar da (mesela ayağınızda bir kesik) tırnak mantarına yol açarak tırnak mantar enfeksiyonlarına neden olabilir. 

Tırnak Mantar Enfeksiyonunu Önlemek

Şu genel ipuçlarını aklınızda tutarsanız tırnak mantar enfeksiyonundan kaçınmak kolay olabilir: 
• Tırnakta küçük renk değişimleri gibi erken işaretlere dikkat edin, bunlar potansiyel olarak rahatsızlığın başlangıcı olabilir. 
• Ayaklarınızı serin ve kuru tutun, ayaklarınızın hava almasına izin veren ayakkabılar ve çoraplar giyin. • Pamuklu çoraplar giymeye özen gösterin. • Dışarı çıkarken ayaklarınızı kapalı tutmaya çalışın ama sandaletler veya terlikler içeride iyi bir tercih olabilir çünkü ayaklarınızın serinlemesine izin verir. • Tırnaklarınızı düzenli olarak kesin ve kısa tutun. • Spor salonlarında bulunan soyunma odalarındaki gibi ortak duş kullanırken ayakkabı veya sandalet giyin. • Ayakkabılarınızı sık sık değiştirin ve bir çift ayakkabıyı arka arkaya iki günden fazla giymeyin. Mantar kaparsanız veya kaptığınızı düşünüyorsanız bir doktora görünün. *Scholl Tırnak Mantarı Giderici, düzenli kullanımda hafif şiddetli tırnak mantarlarında %99.9 oranında etkilidir.