Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Gün içinde en çok kullandığımız uzuvlarımız genellikle ellerimiz ve ayaklarımızdır. Ellerimiz için gereken bakımları yapmaya dikkat ederken, ayaklarımızı çoğunlukla ihmal eder, ayak bakımını sürekli erteleriz. Oysaki gün boyu ayakkabı ve çorabın içinde sıkıştıklarından dolayı, en çok da ayaklarımızın bakıma ihtiyacı vardır.

Gerekli önlemleri almaz ve gerekli rutin bakımları yapmazsanız karşılaşabileceğiniz bazı ayak sorunları vardır. Bunlar içinde en sık karşılaşılan ayak sorunu, tırnak mantarıdır.

Tırnak mantarı nedir?

Tırnak mantarı genellikle ayak tırnaklarında görülmekle birlikte zaman zaman el tırnaklarında da görülebilir. Daha nemli ve havasız kalan ayak tırnaklarında renk değişiklikleri, tırnakta şekil bozuklukları ve kırılmalar meydana gelir. Eğer siz de ayak tırnaklarınızda bu sorunlardan şikayetçiyseniz, tırnaklarınızda mantar olabilir.

Tırnak mantarı çok belirgin özelliklere sahip olmakla birlikte çoğu zaman dikkat edilmezse anlaşılamayabilir. Tırnak mantarı hakkında bilginiz yoksa anlamanız ve müdahale etmeniz zaman alabilir. Bu da tırnağınızdaki mantarın gün geçtikçe biraz daha yayılmasına neden olabilir.

Tırnak mantarı nasıl anlaşılır?

Tırnak mantarının fazla ilerlememesi için erken fark etmek ve önlem almak gerekir. Bunun için tırnak mantarı belirtilerini bilmeniz gerekir;

-Ayak tırnağında kalınlaşma

-Tırnak renginin sararması

-Tırnağın canlılığını ve parlaklığını kaybetmesi

-Tırnakta kırılmalar

-Şekil bozuklukları

-Zaman zaman ortaya çıkan ağrı

Ayak bakımı önemlidir

Düzenli ayak bakımı, sizi tırnak mantarı vb. ayak sorunlarından koruyabilir. Ayrıca gün boyunca ayaklarınızın daha sağlıklı, daha rahat ve konforlu olmasını da sağlar. Ayak sorunları, beden sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden sağlıklı bir vücuda sahip olmak için diğer uzuvlar kadar ayaklarınıza da özen göstermeniz gerekir.

Ayak bakımı için düzenli olarak kullanabileceğiniz ürünleri iyi seçmelisiniz. Ayak yapınıza ve ihtiyacınıza uygun ürünler, ayaklarınız için etkili çözümler sunar.

Scholl Tırnak Mantarı Giderici ile tırnak mantarınızdan kurtulabilir, Scholl Velvet Smooth Express Pedi Elektronik Ayak Törpüsü ile pürüzsüz ayaklara sahip olabilir ve Scholl Topuk Çatlağı Giderici Krem ile topuk çatlaklarından kurtulabilirsiniz.