Tırnak Bakımı Hakkında İpuçları

Tırnaklar sizin kartvizitinizdir. Her nerede olursanız olun, ilk olarak tırnaklarınız sizin bile fark etmediğiniz anlarda sizinle ilgili çevreye ilk bilgiyi verir. Örneğin elinizdeki dosya düşmesin diye sıkı sıkı tutarken uzun tırnaklarınız kendini belli eder veya biriyle tokalaşırken ojenin silinen uçları karşınızdakinin gözünden kaçmaz. Bu yüzden tırnak bakımı aksatılmaması gereken rutin bir bakımdır.

Tırnağa yakından bakalım

Hep gözümüzün önünde olmalarına rağmen tırnaklarımızla ilgili pek de fazla bilgiye sahip değilizdir. Gelin tırnaklarımızı tanıyalım…

Tırnaklar, ‘keratin’ adı verilen koruyucu bir maddeden oluşur. Tırnakların amacı darbelerden parmakları korumak ve küçük nesneleri kavrayarak almaktır. Tırnaklar koyu pembe renkte olup, sert, esnek ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Gün içinde farkında olduğumuz ya da olmadığımız çok fazla anda kullandığımız tırnaklarımızın bakımı, bu nedenle çok önemlidir.

Tırnak bakımı nasıl olmalı?

Harika görünümlü bakımlı tırnaklara sahip olmak hiç de kolay değildir aslında. Gün boyu yoğun kullanımdan ya da bir anlık dikkatsizlikten tırnağınız kırılabilir, ojesi bozulabilir, mantar gibi çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu yüzden tırnak bakımını düzenli yapmak ve tırnaklarınızın gerçekten neye ihtiyacı olduğunu belirleyebilmek birincil öneme sahiptir.

Tırnak bakımı için ipuçları

Şunlara dikkat ederek muhteşem görünen el ve ayak tırnaklarına sahip olabilirsiniz;

-Çok sık oje sürüyorsanız, zaman zaman 2-3 günlük aralar vererek tırnaklarınızın hava almasını sağlayın. Ayrıca koyu renkli ojeler tırnakların sararmasına neden olabilir. Oje renklerinizde değişiklik yapın.

-Alkol bazlı losyonlar kullanmamaya özen gösterin.

-Güneş, temizlik malzemeleri vb. dış etkenler tırnaklarınıza zarar verir. Bu nedenle dışarı çıkarken güneş kremi, ev işi yaparken de eldiven kullanmayı alışkanlık haline getirin.

-Tırnaklarınızı düzenli olarak haftada bir kesin.

-Beslenmenize dikkat edin. Kalsiyum, B vitamini, demir açısından zengin besinler tırnaklarınızı da besler. Ayrıca düzenli aralıklarla badem yağı sürerek veya her gün birkaç adet çiğ badem tüketerek de tırnaklarınızı güçlendirebilirsiniz. Bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

-Haftada birkaç kez tırnaklarınıza bakım yapın. Parmaklarınıza masaj yaparak başlayacağınız bakımı tırnak kesimi, törpüyle düzeltme, tırnak etlerini itme veya alma işlemleri ile sürdürün.

-Oje sürmeden önce tırnaklarınıza bir kat baz sürün. Baz olarak parlatıcı ya da tırnak besleyici kullanabilirsiniz.

-Ayda bir tırnaklarınıza profesyonel bir bakım olan manikür-pedikür yaptırın.

-Tırnak mantarı gibi hastalıklar, çoğunlukla hijyen eksikliğinden kaynaklandığından manikür-pedikür işlemleri için hijyeninden emin olduğunuz merkezlere gidin. Eğer tırnak mantarınız varsa Scholl Tırnak Mantarı Giderici kullanarak sağlıklı ve harika görünen tırnaklara kavuşabilirsiniz.