Siğiller Nasıl Geçirilir?

Herkes günün birinde ayağında siğil görebilir. Bu rehber, siğilleri tamamen nasıl geçireceğinize dair size bazı temel gerçekler ve ipuçları sunuyor.

Siğiller hakkında epey yanlış bilgi var. İnsanlar bazen gerçekleri ve doğru tedavileri bilmeden sorunu kendi kendilerine “tamir etme” eğilimindedir. Sorun şu ki bilmeden de siğiliniz olabilir, hatta orada olduğunu bilmeden yaşayabilirsiniz (siğiller yıllarca kalabilir).

Bazı siğillerin kendi kendine ortadan kaybolacağı doğru ama virüsten kaynaklandığını ve muhtemelen yayılacağını veya onu başkalarına geçirebileceğinizi bilmeniz gerekir. Ayağınızda bir siğil görünce harekete geçmek her zaman doğru davranıştır. Siğil nedir?

Siğiller, konumuzla daha alakalı olarak ayak siğilleri, ayağınızın altında çıkan ve yürürken cildinize baskı yapan siğillerdir. Yoğunlaşmış siğil gruplarına mozaik siğil denir (bunlar bazen nasır zannedilir).

Virüsten kaynaklanırlar ve bulaşıcıdırlar ama bazı insanlar virüse maruz kalsalar da siğil çıkarmazlar. İnsanların yaklaşık %12’si siğil geçirir ve çocuklar siğil çıkarmaya daha yatkındır, bu da muhtemelen okulda soyunma odası, ortak yüzme havuzları vb kullanmalarından kaynaklanır. Ayaklar ıslakken enfeksiyon daha olasıdır.

Siğil belirtileri nelerdir?
Siğiller, ayak tabanlarındaki küçük, kabarık oluşumlardır ve ayakta dururken veya yürürken ayak tabanının belli bölgelerinde ağrıya neden olurlar. Etrafı sert deriyle çevrelenmiş sert yüzeylere ve onlarla birlikte küçük kılcal damar yırtılması olan minik siyah noktalara dikkat edin.

Genelde ayağınızda taş varmış gibi his verir ve çimdiklerseniz canınız yanabilir. Ayak tabanı veya topuk gibi baskı noktalarında çıkarsa daha fazla acı verir. Eğer tedaviden sonra kırmızı, sıcak, ağrılı ve hassas hale gelirse doktora gidin çünkü enfekte olmuş olabilir.

Siğil nasıl önlenir?
Ayaklarınızı temiz ve kuru tutun, çoraplarınızı her gün değiştirin. Başkalarının siğillerine dokunmayın; siğili olan birisiyle havlu, fanila, ayakkabı veya çorap paylaşmayın. Siğilinizi kaşımayın veya koparmayın çünkü bunlar siğilin vücudunuzun başka yerlerine yayılmasına neden olabilir. Son olarak özellikle ortak alanlarda çıplak ayakla yürümekten kaçının. Ortak duşlarda ve soyunma odalarında terlik veya lastik deniz ayakkabısı giyin.

Siğil tedavisi nasıl yapılır?
Endişelenmeyin, siğilleri gidermek için birçok farklı seçenek var.
1. Bazı kişiler siğili bantla kapatıp öyle bırakır ama bu her zaman işe yarayan bir seçenek değildir ve doktorlar tarafından önerilmez.
2. Farklı oranlarda (%10-60) ve formlarda (solüsyon, krem, jel veya bant) salisilik asit içeren reçetesiz bazı yöntemler vardır ve eczanelerde satılır.
3. Siğiller dondurularak da tedavi edilebilir. Bunu yapan ürünler yine eczanelerde satılır. Ayrıca doktorlar da siğilleri dondurabilmektedir.
Ölü deriyi tamamen çıkarıp atmayı unutmayın çünkü o bile yeni enfeksiyon kaynağı olabilir.

Scholl Velvet Smooth Ekspress Pedi Hakkında Daha Fazla Bilgi için aşağıdaki ok tuşuna basabilirsiniz.