Refleksoloji

Ayakları ‘bir mühendislik harikası ve sanat eseri’ olarak tanımlayan Leonardo da Vinci’ye sonuna kadar katılıyoruz. Gerçekten de vücudumuzun bütün yükünü taşıyan, ellerimizle birlikte en çok kullandığımız organ olan ve sayesinde hareket özgürlüğü kazandığımız ayaklarımızın, aynı zamanda estetik görünümüyle de çok zarif olduğu kaçınılmaz bir gerçek.

Ayakların bunlar haricinde organlarımızla birlikte nasıl eşsiz bir uyum içerisinde çalıştığını gösteren harika bir özelliği daha var. Ayaklarımızda, vücudumuzun tüm bölgeleri, sistemleri ve organlarına karşılık gelen belirli refleks noktaları vardır. Bir anlamda ayaklar, bedenin yansımasıdır. Yani siz ayak bakımıyla, vücudunuzda oluşabilecek bir sorunu çözebilme yetisine sahipsiniz.

Böylesine özel olan ayaklarımızın bakımı ve korunması da aynı şekilde özel ve özenli olmalıdır elbette. Günlük ve haftalık rutin bakımların yanı sıra çeşitli uygulamalarla hem ayak, hem de vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu uygulamalar arasında son yıllarda en çok refleksolojiyi duymaya başladık. Refleksoloji nedir, inceleyelim.

Tarih öncesinden gelen şifa

Refleksolojinin tarihiyle ilgili çeşitli görüşler mevcut. Bazı kaynaklara göre 5 bin yıl önce Mısır firavunlarına uzanırken, bazı kaynaklar da 12 bin yıl önce Güney Amerika’da ortaya çıktığını söylemektedir. Günümüzde Doğu ve Batı’nın yoğun olarak kullandığı refleksoloji, 1900’lü yıllarda Dr. William Fitzgerald tarafından yeniden keşfedilmiştir.

Enerjiyi özgür bırakır

Refleksolojinin en genel özelliği, ayaklardaki enerjiyi özgür bırakarak zihinsel, fiziksel ve ruhsal rahatlama yaşatmasıdır. Vücudun tüm bölgelerine ve sistemlerine karşılık gelen ayaktaki belirli refleks noktaları uyarılarak sinir ve kan dolaşımının harekete geçirilmesi sağlanır. Böylece o noktalarda bloke olan enerji çözülür, dolaşım sistemi düzene girer, sinir sistemi rahatlar. Sinir sistemi ve damarlarda tıkanan ve baskı yaratan enerjinin refleksoloji teknikleriyle akışa geçmesi, vücutta tam anlamıyla bir rahatlama sunduğu gibi aynı zamanda vücut, oksijen açısından zengin besin maddeleriyle daha fazla beslenir. Bu da bedenimizin ve organların güçlenmesini sağlar. Bu güçlenme nedeniyle bağışıklığın arttığını belirten kimi uzmanlar da mevcuttur.

Baştan ayağa sağlık

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip refleksolojiyi, sertifikalı uzmanına düzenli olarak yaptırdığınız zaman ayaklarınızda olduğu kadar vücudunuzda da büyük bir rahatlama hissetmeniz mümkün. Günümüzün en popüler sorunu stresin kan akışını yavaşlattığı düşünülürse, kan akışını hızlandıran ve vücuda enerji akıtan refleksoloji ile ayaklarınızdan başlayıp tüm bedeninizi şifalandırabilirsiniz. Elbette bunun için uzmanlardan görüş ve öneri almanız gerektiğini hatırlatırız.