Pedikür Sırasında Ayak Sağlığınız Güvende mi?

Havalar ısınırken daha açık ayakkabılar giymeye başlıyoruz. Haliyle tüm boyu pedikür yaptırmış olsak bile ayaklarımızın görünümüne daha fazla önem vermeye başlıyoruz. Pedikür salonlarına daha sık gitmeye başlıyoruz. Peki, pedikür sırasında ayak sağlığınız güvende mi? Bu soruyu yeterince düşünüyor musunuz? Çünkü pedikür salonları ortak kullanılan eşyaları bulundurur ve özellikle mantar enfeksiyonlarının en kolay geçebileceği yerlerdendir.

Scholl olarak size güvenli ve keyifli bir pedikür için dikkat etmeniz gereken şeyleri derledik:

1-Açık yaranız varsa daha en baştan vazgeçin. Açık yara, derinizde çatlak veya tahriş gibi durumlar mikropların içeri girmesini oldukça kolaylaştırır ve enfeksiyonlara adeta davet çıkarır. Elbette gözle göremediğiniz çatlaklar da olabilir. Tırnaklarınızı da iyice kontrol edin, tırnak yatağınıza mikrop girebilecek bir durum olmasın.

2-Pedikürden hemen önce epilasyon veya ağda yaptırmayın, jilet kullanmayın. Epilasyon cildinizi hassaslaştırır ve enfeksiyonlara yatkın hale getirebilir. Pedikürü epilasyondan önce yaptırırsanız kimsenin sizi kınayacağını düşünmeyin. Pedikürden önce epilasyon yaptırmanız gerekiyorsa da birkaç gün cildinizin toparlamasını bekleyin.

3-Pedikür yaptıracağınız güzellik salonunu özenle seçin. Varsa kalite belgesi bulunan salonları tercih edin. Nereye giderseniz gidin, aletlerin gözünüzün önünde temizlenmesine, suyun size özel yenilenmesine özen gösterin. Tek seferlik aletler de gayet kabul edilebilir bir seçenektir. Bazı ayak enfeksiyonları belirti vermez. Enfeksiyon olan kişi bile bunun farkında olmayabilir.

4-Kendi aletlerinizi getirin. Pedikür aletleri çok masraflı değil. Kendi evinizde bir takım oluşturup güzellik salonuna bunları getirebilirsiniz. Böylece sterilizasyon endişesi yaşamazsınız ve aletlerinizi uzman ellere teslim ederek pedikürünüzü yaptırabilirsiniz. Böylece virüs, bakteri ve mantar kapma ihtimalinizi azaltırsınız.

5-Ayak banyosu tipini sorun. Genelde borulu ya da borusuz ayak banyoları kullanılır. Borusuz ayak banyolarının daha iyi olduğu düşünülmektedir çünkü borulu ayak banyolarının borularında, fıskiyelerinde ve su filtreleme sistemlerinde daha fazla bakteri birikir. Ama borusuz ayak banyolarının da suyunun değiştirilmesi ve iyice durulanması gerekir.

Pedikür güzelleşmek için yapılır. Acı olmaması için usta bir pedikürcünün aletleri iyi kullanması ve tırnaklarınızla ayağınızın sert derisini yumuşatması gerekir. Ama dikkatsizlikten dolayı pedikürden maalesef bazı hastalıklar geçebilir. Pedikürde bulaşabilen en yaygın hastalıklar şöyle:

1-Nemli ortamlarda sıkça görülen, kaşıntı ve kızarıklık yaratan ayak mantarı.

2-Ayak mantarının yol açabileceği ve tırnakların yapısını bozabilen tırnak mantarı. Scholl Tırnak Mantarı Giderici ile bu sorununuzdan kurtulmak için adım atabilirsiniz.

3-Ayaklar üzerinde sert ve bulaşıcı kabartılara yol açan ayak siğilleri.

4-Mikrobakterium fortuitum pedikürden hemen önce depilasyon veya epilasyon yaptırmamak için başlı başına bir sebeptir. Bu bakteri derinin açık kısımlarından içeri girer, ciddi bir tedavi gerektirir ve yara izi bırakabilir.

5-Diyabet gibi kronik bir hastalığınız varsa pediküre gitmeden önce doktorunuza danışın.