Ortopedik Ürünler Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Ortopedik ürünlerden bahsetmeden önce size bir tıp dalından bahsedeceğiz: ortotik. Ortotik, ortozların tasarımı, üretilmesi ve uygulanmasıyla ilgilenir. Ortoz, diğer bir deyişle ortopedik ürünler, nöromüsküler sistem ve iskelet sisteminin yapısal ve işlevsel özelliklerini değiştirmek için kullanılan ve dışarıdan uygulanan alettir. Ostotist, ortozları reçete edebilir, üretebilir ve yönetebilir. Ortozlar vücudun belli bir bölgesindeki organ veya eklemi kontrol etmek, belirtilen yönde hareketi kısıtlamak, genel olarak harekete yardımcı olmak, belli bölgelere binen ağırlığı hafifletmek, kırıkların iyileşme sürecinde rehabilitasyona yardım etmek veya ağrıyı azaltmak gibi pek çok amaçla kullanılabilir.

Ortopedik ürünlerin kullanım alanları nelerdir?

Ortopedik ürünler insan vücudunun duruşunun düzeltilmesi, desteklenmesi, bozuklukları düzeltmesi veya eklemlerin, omuriliğin, kollarla bacakların hareketlerinin iyileştirilmesi için uygulanır. Bunlar vücudun dışıyla doğrudan temas halindedir ve ayak uzmanları, tıp doktorları, kiropraktörler ve fizik terapistleri tarafından kullanılır. Kullanılan sayısız ortopedik ürünler arasında en yaygın olanları kalıplar, ayak destekleri ve sabitleyicilerdir.

Çoğu ortopedik ürün önceden imal edilir, sonra hastaya uydurulur. Bazı vakalarda doğrudan hastaya özel de yapılabilir. Ortopedik ürünler küçük, orta ve geniş gibi çeşitli boyutlarda üretilir ve hastalar vücutlarına en uygun olanı seçerler. Ürünün tam olarak uyması önemlidir çünkü çok sıkı olması veya rahatsız olması başka sorunlara da yol açabilir. Bu ürünler hastanın vücuduna ayak veya başka bir sağlık uzmanı tarafından uydurulabilir. Eczanelerde satılan bazı ürünler için de reçete yazması gerekebilir.

Eklemlere veya hareketli organların hareketini doğrudan ilgilendiren her alete ortopedik ürün denilebilir ama en bilinenleri ve en yaygın kullanılanları ayaklar için ortopedi ürünleridir. Bunlar, kişinin ihtiyaçlarına göre birçok farklı malzemeden yapılır ve farklı biçimler alır. Hepsinin aynı amaçları vardır: Ayakların işlevini artırmak, bozuklukları ve ağrıyı azaltmak, baskıyı hafifletmek ve ilgili hastalıkların belirtilerini azaltmak.

Ayak ortopedi ürünleri sert, yumuşak ve yarı yumuşak olan üç ana türde bulunur. Sert olanlar ayakların işlevini kontrol etmek ve ayaklar, bacaklar ve sırttaki ağrıyı azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanılır. Bunlar plastik gibi sert ve sıkı malzemelerden yapılırlar. Bunların hastaya dikkatle takılması gerekir ki vücudun geri kalanında ağrıya neden olan ayak anormallikleri önlenebilsin ve düzeltilebilsin.

Yumuşak ürünler, ortopedik destekler olarak herkesin kolayca ulaşabileceği şekilde satılır. Şok ve baskıyı azaltmak ve yürümeyi daha rahat hale getirmek için tasarlanmışlardır. Şeker hastaları, artrit hastaları ve ayaklarının üzerine saatlerce durması gereken herkes yumuşak ortopedik ürünleri yararlı bulabilir. Scholl Nasır Yastığı da ayaklardaki nasırların üzerinde baskı ve sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Yarı sert ortopedik ürünler en çok atletler tarafından kullanılır. İçlerinde hem yumuşak hem de sert malzemeler bulunabilir. Bunlar spor yaparken veya hızlı hareket ederken dengeyi korur. Ayakların işlevi geliştirilerek bacak kasları ve tendonları daha etkili ve daha rahat bir şekilde hareket edecektir.