Nasırlardan Kurtulun

Güzel bir ayakkabı beğendiniz, tam da ayağınıza uygun numarayı deniyorsunuz ama bir türlü olmuyor. Çünkü parmağınızda bir nasır oluşmuş ve sizi son derece rahatsız ediyor. “Bu da nereden çıktı?” diye sorabilirsiniz. Ama muhteşem bir işleyişe sahip olan vücudunuz hiçbir şeyi şansa bırakmaz ve bu nasırın da vücudunuz için bir anlamı var.

Vücudunuz bu nasırları aslında cildinizi korumak için meydana getirir. Nasırlar temel olarak aşırı sürtünme sonucunda oluşur. Ayaklarımız, gün içinde özellikle ayakkabılardan kaynaklanan sürtünmelere maruz kaldığı için nasırların en çok görüldüğü yerlerden biridir. Nasır, bazı durumlar dışında, sağlık açısından genelde büyük riskler teşkil etmez ama rahatsızlık verir ve görünümü bozar.

Nasır belirtileri nelerdir?

Nasırları görüntüsünden anlamak mümkündür. Bunlar sert, kuru, kalın olur; grimsi veya sarımsı renklidir. Derinizin geri kalanına göre daha az hassas ve daha tümsekli. Nasırlar normalde acı vermez ama yürürken veya ayakkabı varken acıtabilir. Ayakkabılarınız ayağınıza uymuyormuş hissi verebilir. Nasırlar virüsten kaynaklanmaz ve bulaşıcı değildir. Genelde aşırı sürtünme ve yanlış ayakkabı seçiminden veya sürekli çıplak ayakla yürümekten kaynaklanır.

Nasır nasıl tedavi edilir?

 

  1. Öncelikle aşırı sürtünmeye neden olan durumu ortadan kaldırın. Bu muhtemelen ayağınızı sıkan bir ayakkabı olacaktır. Ayakkabıyı değiştirin veya ayağınıza uygun şekilde tamir ettirin. Yoksa nasırınız geçse bile tekrarlanacaktır.

 

  1. Vücudunuzdaki nasırları inceleyin. Kuru bölgeleri tespit edin. Bazı kişilerin cildi daha kurudur ve nasır oluşumuna başka insanlardan daha yatkındır.

 

  1. Nasırlarınız sizde çok büyük sorun yaratıyorsa bu konuda uzman bir doktora (muhtemelen cilt doktoruna) görünün. Doktorunuz nasırları tıbbi olarak alabilir veya size salisilik asit kremi ya da bandı reçete edebilir.

 

  1. Doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Örneğin, ayaklarınızı ılık suya sokup bekletebilirsiniz. Böylece nasırlarınız yumuşar ve ölü deriyi çıkarmak daha kolaylaşır. (Ama nasır çıkmıyorsa zorlamayın. Yoksa yara yapabilirsiniz!)

 

 1. Nasırlarınızdan kurtulmak istiyorsanız nasır bandı da size oldukça pratik, ağrısız ve acısız, etkili sonuçlar sunar. Scholl Nasır Sökücü Flaster ayak parmaklarınız üstünde bulunan nasırlar için su geçirmez koruyucu bantlar içerir. Korisit disk doğrudan nasıra etki eder ve nasırın etrafındaki sağlıklı deriyi korur. Korisit diski bulunduğu yerden çekip tam nasırınızın üstüne yerleştirin. İyice yapışması için hafifçe bastırın. Koruyucu bant ile iki yandan sabitleyin. Nasır yumuşayana kadar her gün kullanın. Nasırınızdaki baskının ve acının azaldığını fark edeceksiniz.

Nasırları önlemek için pratik ipuçları

 

  1. Sıkı veya ayağınıza uymayan ayakkabılar giymeyin.

 

  1. Topuklarınıza baskı yapan yüksek ve sivri topuklardan kaçının.

 

  1. Ayakkabı alırken ayağınızın şekline ve anatomisine uyan ayakkabıları tercih edin.

 

 1. Ayakkabı alışverişinizi günün ilerleyen saatlerin de yapın. Böylece ayaklarınız daha şişkin ve geniş olacak. Böylece ileride ayakkabıda sorun yaşama olasılığınızı azaltabileceksiniz.