Sizden Bir Parça

Ayaklarınız çok ilginç, özel ve önemli organlar. Yürümemizi sağlıyorlar, vücudunuzun ağırlığını taşıyorlar. İnsan ayağında, hareket eden parçaları bir arada tutmak için 42 kas, 26 kemik, 33 eklem ve en az 50 bağdoku ile lif, ayrıca 250 bin ter bezi bulunuyor. Ayak tam bir mucizedir, gün boyu hareketiniz sırasındaki ağırlığınızla birlikte yüzlerce ton kuvvetle baş edebilir.

Ayağın bütün kısımları, parmaklar, topuk ve ayak parmaklarının kökü birbiriyle uyum içinde çalışır. Ama sizi taşımanın baskısı ayaklarınızı vücudunuzun başka yerlerinden daha fazla incinme riskine maruz bırakır. Ayaklarınızda birçok sorun oluşabilir: Çekiç parmak, su kabarcıkları, bunyon, nasır, topuk dikeni, tokmak parmak, tırnak batması, tırnak mantarı, ayak mantarı. Bunlar genelde kötü ayakkabı seçiminden kaynaklanır.

Ayağınızda meydana gelebilecek cilt sorunları

Ayak mantarı: Mantarlar genelde nemli ortamları çok sever. Bu yüzden ayaklar, özellikle de parmak araları onların yaşayıp çoğalması için ideal bir ortam oluşturur. Terleten ayakkabılar ve çoraplar giymek, ayaklarınızı kurulamadan ayakkabınızı giymek gibi nedenlerle ayak mantarı oluşabilir. Ayak mantarı kaşıntı, kızarıklık, kabarcık, kaşınma ve soyulmaya yol açar. Ayaklarınızı kuru tutun, eşyalarınızı paylaşmayın ve iki haftada geçmezse doktorunuzla konuşun.

Kuru cilt: Cilt kuruluğu ayaklarınızın kaşınmasına ve yanmasına neden olur. Hafif sabun, nemlendirici krem veya losyonla ayaklarınıza her gün bakım yapın. Banyonuza banyo yağı katmak da etkili bir çözüm ama küvete basarken dikkat edin, kayıp düşmeyin.

Nasırlar: Yumuşak veya sert olabilen ve ayağın üstünde, altında ve parmak aralarında çıkabilen nasırlar, aşırı sürtünme veya baskıdan kaynaklanır. Nasır bantları ve pedleri birçok nasırda etkili sonuç gösterir. Ama beklenmedik bir etki gördüğünüzde doktorunuzla görüşün. Ayrıca nasırı kendi kendinize kazımaya veya koparmaya kalkmayın, enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz.

Siğiller: Siğiller virüslerden kaynaklanır. Bazen ağrılı olurlar ve tedavi edilmezlerse yayılabilirler. Virüsler vücuda bir kez girdiğinde bir daha çıkmazlar ama doktorunuz ilaç verebilir, siğili yakabilir veya dondurabillir, ameliyatla alabilir.

Tırnak batması: Tırnağınızın bir parçası derinize batıp acıya ve iltihaba neden olduğunda buna tırnak batması denir. Tırnaklarınızı düzgün kesmemek veya çok dipten kesmek buna yol açan nedenlerden bir tanesidir. Doktorunuz sadece deriye batan tırnağı keserek alabilir veya tırnağın yönünü değiştirmek için bir müdahale yapabilir.

Su kabarcıkları: Ayağınıza uymayan bir ayakkabıyla yürüdüğünüzde ayak deriniz kendini korumak için savunmaya geçer ve daha fazla hasar görmemek için yastık misali bir su kabarcığı oluşturur. Rahat bir ayakkabıyla kabarcıklar bir iki günde geçer.

Ayak kokusu: Sanılanın aksine ayak kokusu temizlikle değil bakterilerle alakalıdır. Ayağınızı kuru tutup terin bakterilerle birleşmesine engel olun. Ayaklarınızı ve ayakkabılarınızı mümkün olduğunca havalandırın. Scholl’un Koku Önleyici Ayak ve Ayakkabı Spreylerini deneyebilirsiniz.

Nasırlarınızdan kurtulun

Nasırlarınızdan kurtulmak için Scholl’un ürün yelpazesinde birçok seçeneğiniz var. 2’si 1 Arada Nasır Kremi, Yumuşak Nasır Sökücü Ped ve Su Geçirmez Nasır Sökücü Flaster ile nasırlar sizden bir parça olmak zorunda değil!