Nasır Oluşumu

Nasırlar özellikle ayaklarımızda, bazen de vücudumuzun diğer bölgelerinde oluşan deri sertleşmeleridir. Türkçede sadece nasır olarak tanımladığımız bu durumu İngilizcede iki sözcük karşılar: “corn” ve “callus”. “Corn” ayak üzerindeki, “callus” da ayak altındaki nasırlar anlamına gelir. “Corn” genelde daha hassas yumuşaktır, “callus” ise daha sert olabilir.

İlki küçük ve yuvarlaktır, ortasında boşluk olabilir, ikincisi daha büyük bölgeye yayılır ve daha düz bir kabuk gibidir. İkincisi aşırı sürtünmeden kaynaklanır ama bazı doktorlar ilkinin tıkanan ter bezlerinden de kaynaklanabileceğine de inanır. “Callus” dediğimiz nasırlar ellerde, ayaklarda, sürtünmenin fazla olduğu her yerde meydana gelebilir.

Nasır Oluşma Nedenleri

Nasırların birçok nedeni var ama bunların çoğu da günlük yaşamdaki dikkatsizliğimizden kaynaklanıyor. Bozuk bir yürüyüş nasır nedeni olabilir ama en çok da ayaklarımıza uygun olmayan ayakkabılar nasır oluşumuna neden olur. Özellikle yüksek ve sivri topuklu ayakkabılar kadınlarda erkeklerden neredeyse dört kat daha fazla nasır görülmesine yol açmaktadır.

Nasırlara yok açan nedenlerden biri de ayaktaki şekil bozukluklarıdır. Bunyon ve çekiç parmak gibi kemik çıkıntılarının ayakkabılara daha çok sürtünmesi ve oradaki deride nasır oluşması olasıdır. Ayrıca ayakkabıları ve sandaletleri çorapsız giymek de nasıra yol açabilir. O yüzden sıcak havalarda bile olsa çoraptan kaçınmamaya ya da oldukça yumuşak ve kaliteli ayakkabılar almaya dikkat edin.

Bazı durumlarda nasır zannettiğiniz şey aslında başka bir rahatsızlık olabilir. Yetişkin insanlarda nasırdan şüphelenilmesi normal ama siğil gibi olasılıklar da değerlendirilmeli. O yüzden belirgin bir sürtünme olmadan ortaya çıkan nasırlarda doktorunuzu ziyaret edin. (Derileri daha yeni ve yumuşak olan küçük çocuklarda staf enfeksiyonlarından bile şüphelenilir.)

Nasırlardan Kurtulmak

Nasır genelde ciddi bir rahatsızlığa yol açmaz. Ama iyi bir bakım şarttır. Bazen nasır çatlayabilir, ayrılabilir, kanayabilir, mikropların yerleşmesi için uygun bir ortam sağlayabilir. O yüzden nasırınızı takip edin ve elle koparmaya kalkmayın. Hafif nasırlar için özel olarak üretilmiş ürünleri deneyebilirsiniz. Nasırınız çok büyükse doktorunuza danışmanızda fayda var.

Nasırlardan kurtulmak için ayakkabı seçiminize ve yürüme şeklinize dikkat etmenin yanı sıra Scholl’un nasır ürünlerinden de yardım alabilirsiniz. Scholl 2’si 1 Arada Nasır Kalemi nasırın sıyrılarak giderilmesini sağlar. Ayak parmakları üzerinde ve parmakların ayakla birleştiği noktalarda bulunan sert nasırlar ve yumuşak nasırlar için uygundur. Özellikle “Callus” dediğimiz nasırlar için Scholl Yumuşak Nasır Sökücü Ped kullanılabilir.

“Corn” tarzı nasırlar için de Scholl Su Geçirmez Nasır Sökücü Flaster kullanılabilir. Bunu kullanmak için ayağınız temiz ve kuru olmalıdır. O yüzden yaz aylarında özellikle dikkat etmelisiniz. Yine bu tür nasırlarda rahatlama sağlamak isterseniz Scholl Nasır Yastığı tam aradığınız rahatlığı sunar. Çift katmanlı köpük tampon desteğiyle acı ve ağrılara karşı parmak kısmındaki nasırlara karşı rahatlama sağlar.