Nasır Nasıl Önlenebilir?

Nasırlar, cilde uzun süreli, aşırı baskıya bağlı olarak meydana gelebilen bir ayak sorunudur. Nasır oluşmasının aşırı sıkı ayakkabılar giymek veya ayaklarınızın özellikle kemikli olması gibi bir dizi sebebi vardır ama altta yatan sebep genelde ayağınızda yeterince tamponlama olmamasıdır. Nasır, cilt belli bir bölgece zamanla baskı gördüğünde meydana gelir. Nasırda, cilt ve doku sonuçta kemiğe kadar sertleşebilir. Nasır o kadar derine indiği için bilhassa ağrı verir çünkü ayakta ne zaman baskı olsa dokunun derinliklerindeki sinirle kaplı hassas bölgelere aktarılır.

Peki, nasırlar nasıl önlenebilir?

Nasırları önlemenin ilk adımı, ayaklarla ilgili bütün sorunlarda olduğu gibi, düzenli bir ayak bakım düzeni sürdürmektir. Ayaklarınıza iyi bakarak nasır, mantar enfeksiyonu ve sert cilt gibi sorunları önlemeye katkıda bulunabilirsiniz. Özellikle nasırları önlemek için atabileceğiniz birkaç adım şunlar:

Ayakkabılarınızın rahat bir şekilde uymasına özen gösterin.

Bu, nasırların en yaygın sebebidir. Ayakkabılar ayağınız için çok sıkı olmalı da, doğru numarada olduğu halde yetersiz desteklememeli de. Ayakkabı her şekilde rahat olsa bile, ayağınızın sadece bir bölgesine çok fazla baskı yapıyorsa zamanla nasır oluşabilir.

Ayakkabı giymeden önce ayaklarınızın tamamen kuru olmasına dikkat edin.

Islak, hatta biraz nemli cilt sürtünmeyi büyük ölçüde artırır. Bu, ayakkabılarınız içindeki hafif sürtünmelerin bile etkisinin artacağı ve bir noktada baskının devam edeceği anlamına gelir. Cildinizin tamamen kuru olmasına dikkat ederek sürtünme miktarını, dolayısıyla baskı miktarını kısıtlayabilirsiniz.

Ayak ağrısına katlanmayın.

Ayağınızın herhangi bir yerinde zamanla iyileşmeyen veya kötüye giden bir ağrıdan şikayetçiyseniz bunun için bir şey yapmayı ihmal etmeyin. O sırada büyük bir şeymiş gibi gelmese de ileride daha ciddi bir şeye, mesela nasıra dönüşebilir. Emin değilseniz aşağıdaki belirtileri kontrol etmeye ne dersiniz?

Nasırlar neden tekrarlar?

Nasırdan mustarip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız onu tanımlamanız gerekir. Nasır küçük, sert, düz bir cilt halkasıdır ve çok ağrı verebilir. Genelde ayak tabanında veya başparmakların üstünde ve yanlarında meydana gelirler. Scholl, nasır gidermek için hepsi bir arada bir ürün sunuyor: 2’si 1 Arada Nasır Sökücü Kalem. Tek yapmanız gereken, nasırın sert derisini dağıtan yumuşatıcı sıvıyı her gün sürmek. Bunun yanı sıra, her üç günde bir nasırın üst katmanlarını pul pul dökmek için kazıyıcıyı kullanın. Kazıyıcı, kalınlığı azaltarak baskı ve ağrıyı hızlı bir şekilde hafifletir. Sadece beş gün içinde gözle görülebilir sonuçları fark edeceksiniz.