Nasır Kimlerde Olur?

Vücudumuz son derece karmaşık ve ilginç bir yapıya sahip. Öyle ki bizim sorun olarak algıladığımız herhangi bir şey, aslında vücudun dış etkenlere karşı bir tepkisi olabiliyor. Nasır da bunlardan biri. Nasır, belirli bir bölgede düzenli olarak sürtünme, tahriş vb. bir durum olduğunda vücudun oradaki deriyi sertleştirerek kendini koruduğu deri tabakasıdır. Ne var ki vücudun neresinde çıkarsa çıksın, ister yumuşak ister sert, son derece can sıkıcıdır.

Eğer diyabet gibi bir rahatsızlığınız yoksa, doktor çoğunlukla nasır oluşan bölgeyi rahatlatacak, sürtünme ve tahrişi azaltacak tedavi verir. Scholl Nasır Yastığı, bu tip bir durumda size yardımcı olabilir. Ancak eğer ayaklarınıza kan akışını yavaşlatacak diyabet benzeri bir rahatsızlığınız varsa nasırlardan kaynaklanabilecek komplikasyon riskiniz olabilir. Böyle bir durumda ilk olarak doktorunuza başvurun.

Nasıl oluşur?

Genel olarak nasırın fiziksel güç gerektiren işlerde çalışanlarda ve erkeklerde daha fazla olduğuna dair bir yanılgı mevcut. Elbette fiziksel güç gerektiren kişilerde deriye baskı ve sürtünme daha fazla olacağından nasırların görülme oranı daha yüksek olabilir; ancak nasır oluşumu herkeste görülebilen, yaygın ve genel bir durumdur. Ayrıca 65 yaş üstünde de nasır daha fazla görülür; çünkü deri kendini eskisi kadar hızlı ve kolay yenileyemez.

Şu durumlarda nasır daha yaygın görülür;

-Ayağı sıkan ayakkabı giymek

-Ayak ortopedisine uygun olmayan ayakkabılar

-Yüksek topuklu ayakkabılar

-Dışarıda yalınayak yürümek

-Ayak parmağındaki deformasyonlar

-Fazla kemikli ayak

-Ayağı yanlış basmak

Nasırı baştan engelleyin

Nasır nasıl tedavi edilir deme noktasına gelmeden, daha en başından nasırlardan kurtulmanız mümkün. Eğer ayak ortopedinize uygun ayakkabılar seçer, ayak sağlığınıza özen gösterirseniz, ayağınızdaki nasırları büyük ölçüde önleyebilirsiniz. El ve diğer bölgelerdeki nasırlar için ise derinizdeki değişimlerin sıkı takipçisi olmanız gerekir. Böylelikle daha oluşum aşamasında nasırları tespit edip, gerekli önlemleri alabilirsiniz. Doktorunuzun da onayını alarak Scholl kataloğundan size en uygun nasır ürününü seçip uygulayabilirsiniz. 2’si 1 Arada Nasır Kalemi, Yumuşak Nasır Sökücü Ped, Su Geçirmez Nasır Sökücü Flaster ve Nasır Yastığı, nasır tedavisi için kullanabileceğiniz Scholl ürünleridir.