Nasır İlacı

Nasırlar, ister sert olsun ister yumuşak olsun, ister ayağın üstünde çıksın, ister altında çıksın, deriniz tekrarlı biçimde sürtünme ve baskıya kaldığında kendini korumak için oluşturduğu kalınlaşmış deri tabakalarıdır. Ayak dışında parmaklar ve ellerde de görülebilir. Genelde ciddi sağlık sorunlarına yol açmazlar ama nahoş görünebilirler.

Vücudunuzda diyabet gibi başka bir kronik hastalığınız yoksa, nasırlar için tedaviyi sadece verdikleri rahatsızlıktan kurtulmak için yaparsınız. Birçok kişide, bölgeye uygulanan sürtünmeyi veya baskıyı kaldırmak nasırların geçmesi için yeterli olabilmektedir. Scholl Nasır Yastığı bu konuda size epey yardımcı olabilir.

Ama ayaklarınıza kan akışını yavaşlatan diyabet veya başka bir rahatsızlığınız varsa nasırlardan kaynaklanabilecek komplikasyon riskiniz daha yüksektir. Böyle bir rahatsızlığınız varsa herhangi bir ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışın ve birlikte tedavi yöntemlerini konuşun.

Nasır Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Nasırlar genelde kendi kendinize yapacağınız bakımlarla giderilebilir. Öncelikle bölgeye uygulanan sürtünmeyi ve baskıyı kaldırmanız gerekir. Ayaklarınıza uygun ayakkabılar giymeyi ve Scholl’un Nasır Giderici Bantlarından kullanmayı deneyebilirsiniz. Nasır hala gitmiyorsa, yara veya iltihap haline geldiyse ya da diyabet gibi ayağınızı olumsuz etkileyecek bir rahatsızlığınız varsa kendi başınıza uyguladığınız yöntemleri bırakıp doktorunuza veya cildiyeye gidip ciddi bir tedaviye başlamanız gerekebilir.

Doktorların nasır tedavisinde uyguladıkları yöntemler şöyle:

- Fazla deriyi törpülemek: Doktorunuz kalınlaşan deriyi düşürebilir veya büyük bir nasırı neşterle yontabilir. Bunu muayeneye gittiğinizde de yapabilir, zor ve uzun bir işlem değildir. Bunu asla evde denemeyin çünkü enfeksiyona neden olabilirsiniz.

- Nasır giderici ilaçlar: Doktorunuz nasırınıza %40 salisilik asit içeren bir bant veya ped uygulayabilir. Böyle bantları reçetesiz de alabilirsiniz. Scholl Nasır Sökücü Flaster ya da Ped bunlara örnektir. Doktorunuz bu bantların ne kadar durması ve ne kadar sıklıkta kullanılması gerektiğini size söyleyecektir. Daha büyük nasırlar için size salistik asit içeren sıvı veya jeller önerebilir.

- Enfeksiyon riskini azaltmak için ilaç: Doktorunuz enfeksiyon riskini azaltmak için nasırın üstüne antibiyotik merhem sürmenizi önerebilir.

- Ayakkabı destekleri, silikon tabanlar vb: Eğer ayağınızda bir şekil bozukluğu varsa doktorunuz, nasırların tekrar etmesini önlemek için ayağınıza özel ayakkabı destekleri reçete edebilir.

- Ameliyat: Çok nadir vakalarda doktorunuz sürtünmeye neden olan kemik şeklinizi düzeltmek için ameliyat önerebilir.

Nasır ilacı nasıl etki eder?

Salistik asit içeren sıvılar ve jeller dışında, nasır giderici bantlar ve pedlerde de bir miktar salistik asit bulunabilir. Salistik asit cilt yapısının bir kısmında meydana gelen proteini, keratini parçalar. Böylece etkilenen bölgedeki cilt hücreleri parçalanır. Nasırı tamamen gidermek için salistik asit içeren ilacı veya ürünü bir süre kullanmanız gerekebilir. Sonrasında yepyeni ve sağlıklı bir cilt oluşacaktır.