Nasırın Sebepleri Nelerdir ve Nasıl Önlenir?

Nasır, ayakkabı veya çorap kaynaklı aşırı basınç veya sürtünme sonucu ayak parmaklarında oluşan küçük deri bölgeleridir. Sert ve yumuşak olmak üzere iki türü vardır ve ağrı ve rahatsızlığa yol açabilir. Bu makalede nasırlara yol açan etkenleri ve nasır oluşumunu önlemenin yollarını keşfediyoruz.

Sert ve Yumuşak Nasır Arasındaki Fark

Sert ve yumuşak olmaları dışındaki bariz fark haricinde, bu nasırların meydana geldikleri yer bakımından da fark vardır. Sert nasır genelde ayak parmaklarının üzerinde, ucunda veya yan tarafında meydana gelirken sinir uçlarına baskı yapan bir merkez kısmı vardır. Yumuşak nasır genelde parmak aralarında oluşur ve bu bölgedeki ısı ve nemden dolayı yumuşak yapıdadır. Yumuşak olmalarına rağmen, ağrılı olabilirler.

Nasırın Sebepleri Nedir?

Nasır oluşumunun birden fazla sebebi vardır ancak en yaygın olanı ayağa uymayan ayakkabılardır. Ayağa çok büyük gelen ayakkabılarda ayağınız kayarak sürtünebilir (aşınma sebebi) ve diğer ayakkabılar ise ayağın farklı bölgelerine aşırı basınç uygulayabilir (örneğin, ayak parmaklarını sıkıştıran topuklu ayakkabılar).

Anormal yürüyüş şekilleri, uzun süre ayakta kalmak veya ayaklarınızı kullandığınız tekrarlı aktiviteler (sporda olduğu gibi) de ayağa uygulanan baskı yüzünden nasıra yol açabilir.

Nasır yaşlılarda daha yaygındır çünkü cilt yaşla birlikte kalınlaşır ve dolayısıyla ayaklarınızın tabanındaki istek azalır ve nasır oluşma ihtimali artar. Nasır aynı zamanda kemikli ayaklarda, doğal desteğin azlığı nedeniyle sık görülür.

Duruma göre nasır başka bir ayak probleminin belirtisi olabilir. Örneğin, bünyonun (ayak başparmağının işaret parmağına doğru eğilmesine yol açan bir şekil bozukluğu), veya çekiç parmak (küçük ayak parmaklarında görülen ve parmağın orta kısmının havaya kalktığı yaygın bir şekil bozukluğudur) semptomu olarak ortaya çıkabilir.

Nasır nasıl önlenebilir?

Nasır, ayağa tam uyan, sürtünme ve aşınmaya neden olmayan rahat ayakkabılar giyerek önlenebilir. Ayaklar gün ilerledikçe şiştiğinden ayakkabı alışverişinin öğlen yapılması tavsiye edilir çünkü günün bu saati ayakkabıların en rahat olacağı zamandır. Ayak parmaklarınızı ayakkabının içinde rahat hareket ettirebilmelisiniz ve ayakkabının ön tarafıyla en uzun ayak parmağı arasında küçük bir boşluk olmalıdır. Mümkünse topuklu ayakkabıdan uzak durulmalıdır çünkü bunlar ayağın ön kısmındaki basıncı arttırır.

Ayakkabı giymeden önce, ayaklarınızın tamamen kuru olduğundan emin olmak önemlidir. Islak veya hafif nemli cilt, aşınmayı büyük ölçüde arttırır. Dolayısıyla ayakkabınızda meydana gelebilecek en ufak bir sürtünmede bile sorun büyür ve basınç tek bir yerde toplanır. Cildinizin tamamen kuru olmasını sağlayarak aşınma miktarını ve böylece basınç miktarını sınırlandırabilirsiniz. Kuruyken cilt nemlendiricisi uygulamak sert derinin iyileşmesine ve fazla basıncın dağılmasına yardımcı olabilir. Ayakların ıslak kalmaması için, krem tamamen emilinceye kadar ayaklara masaj yapmak önemlidir.

Ayrıca ayaklarınızı, nasırın üzerindeki veya etrafındaki sert deriden arındırmak için bir ayak törpüsü kullanabilirsiniz. Bu yöntemini kullanıyorsanız ayağınızı incitmemeye dikkat edin.