Mantarı Önlemek: Ayaklarınızı En İyi Şekilde Koruyun

Ayak mantarı gibi mantar enfeksiyonlarını hepimiz duymuşuzdur ama ayaklarınızı etkilediğini ve muhtemelen keyfinizi kaçırdığını bilmenin ötesinde, kaçımız onun ne olduğunu ve hangi sorunlara yol açtığını gerçekten biliyor musunuz? 

Ayak mantarı (tıbbi adı tinea pedis) gibi enfeksiyonlar, ayağın mantar ile mikrop kapmasıdır. Ayak mantarına ayağınızda bulunan, ölü deri dokusundan beslenen ve dermofit adı verilen bir grup mantar neden olur. Bu mantarlarbirden ve hızla çoğalır, kaşıntılı bir kırmızı döküntüye yol açar; bu döküntü sonradan pul pul olabilir. Ayaklar sıcak, nemli ve karanlık bir ortam sağladıkları için bu bakterilerin çoğalması için harika bir yer sunar. 

Sebepleri Bilmek

Bu enfeksiyonların sebebi değişiklik gösterebilir ama en yaygın sebepler şunlardır: 

Nemli Cilt

Duş aldıktan veya yüzdükten sonra ayakkabı ve/veya çorap giyerken ayaklarınızı kurulamazsanız mantar ve bakterilerin çoğalması için mükemmel bir ortam yaratırsınız. 

Temas Etmek

Mantar ve bakteriler hemen her zaman orada bir yerdedir ama onlarla yoğun oldukları bir yerde temas etmek, çoğalmalarına ve yerleşmelerine izin verebilir. Bu yüzden havlu, çorap veya ayakkabı paylaşmaktan kaçınmalısınız. 

Çıplak Ayakla Yürümek

Önceki konu ile ilişkili olarak, mantarla direkt temas edeceğiniz bir konuma kendinizi koymamaya çalışın. Ortak duşlar ve havuzlar mantar bulaşabilecek en olası yerlerdir, o yüzden buralarda her zaman duş terliği veya parmak arası terlik giyin. 

Aşırı Kilolu Olmak

Aşırı kilolu olmanın yan etkilerinden biri ayaklarınızdaki terlemenin artması olabilir, bu da bakteri ve mantarların çoğalmasına destek olabilir. Biraz fazla kiloluysanız ayak mantarı riskini azaltmak için buradaki diğer ipuçlarından yararlanabilirsiniz. 

Zayıf Bağışıklık Sistemi

Vücudunuz, ayak mantarına neden olabilecek bakteri ve mantarlarla sürekli savaşıyor ama bağışıklık sisteminiz soğuk algınlığı ve griple zayıfladığında vücudunuz ayaklarınızı emniyette tutamayabilir ve mantarların ayaklarınıza yerleşmesine izin verebilir. Bağışıklık sisteminizin zayıflığından şüpheleniyorsanız daha da dikkatli olmalısınız. 

Günümüzde çok çeşitli tedavi yöntemlerine farklı kanallardan erişilebiliyor. Scholl Tırnak Mantarı Giderici ve benzeri ürünleri raflarda bulabiliyorsunuz. 

Ayak mantarı ve tırnak mantarı kapmamak için duş aldıktan sonra iyice kurulanmayı, havlularınızı temiz tutmayı ve parmak aralarınıza özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz.