Mantar Sıklığı

Mantar deyince aklınıza ilk olarak ne gelir? Marketlerde paketlerde satılan leziz yiyecek mi? O da bizim bahsedeceğimiz mantarlarla aynı türden ama vücutta hastalığa neden olan mantarlar hepimizde yaşayan bir tür mikroptur. Bu mikrop genelde zararsızdır ama mantar enfeksiyonu denen rahatsızlığa neden olabilir. Mantar enfeksiyonu birçok kişide meydana gelir utanılıp sıkılacak tarafı yoktur. Çoğunlukla derinin altına geçmediği için tedavisi genelde kolaydır.

En yaygın mantar enfeksiyonları

Ayak mantarı: Ayak mantarı genelde parmaklar arasında görülür ama ayakların altlarıyla yanlarını da etkileyebilir. Ayakta mantar enfeksiyonu meydana gelmesinin temizlikle alakası yoktur. Mantarlar nemli ortamları severler, bu yüzden ayaklar en sık görüldükleri bölgelerden bir tanesidir. Bu nedenle ayaklarınızı, özellikle de parmak aralarınızı kuru tutmanız önemli. Ortak çorap veya ayakkabı kullanımından kaçınmanızda da yarar var. Her gün temiz çorap giymeyi ve ayakkabılarınızı havalandırmayı unutmayın. Talk pudrası gibi ürünler de ayaklarınızı kuru tutmak veya terlemeyi önlemek için denenebilir.

Ayak mantarları tırnaklarda da görülebilir. O zaman da tırnak mantarı adını alır. Tırnak mantarı tırnaklarda renk değişimi, sertleşme veya kopmaya neden olabilir. Rahatsızlık veriyorsa Scholl Tırnak Mantarı gidericiyi kullanabilirsiniz.

Tinea: Saç, deri ve tırnaklarda meydana gelen bir çeşit mantar enfeksiyonudur. Deride olduğunda genelde bezelye tanesi boyutunda küçük kırmızı bir alan olarak başlar. Büyüdükçe halka şeklinde yayılır. Bazen yuvarlak kurt adı da verilir çünkü cildin altında ilerleyen kurtçuklara da benzer. Ama korkmayın öyle bir şey yok. Bulundukları bölgedeki saç ve kılları döktüğü için halk arasında saçkıran diye de bilinir. Tineaya neden olan mantarlar vücudun farklı yerlerinde yaşadığı için enfekte ettikleri vücut kısmına göre saç mantarı veya vücut mantarı gibi farklı isimler alırlar.

Kasık mantarı: Kasık mantarı kasıkta ve üst uyluklarda görülen bir mantar enfeksiyonudur. Genelde erkeklerde olur ama kadınlarda da görülür.

Kandida: Bu aslında maya mantarından kaynaklanır. Genelde tırnakların etrafında ve vücut açıklıklarının etrafındaki yumuşak, nemli bölgelerde meydana gelir. Bebeklerde bebek bezi isiliği, kadınlarda ise vajinal mantar enfeksiyonu olarak görülebilir.

Pitiryazis versikolor: Bu upuzun isimli mantar enfeksiyonu normalde insan derisinde yaşayan bir mantarın meydana getirdiği bir döküntüdür. Göğüs, omuzlar ve sırtta ortaya çıkabilir ve ergenlerde sıkça görülür.

Mantarlar kaşıntı ve kızarıklık dışında çok ciddi sorunlara yol açmazlar. Saçkıran gibi mantar enfeksiyonları estetik görüntüyü bozabileceği için yayılmaları pek istenmez. Tırnak mantarlarında da benzer bir durum söz konusudur. Ciddi bir durum görürseniz ya da mantar iki üç haftada kendiliğinden geçmez veya çok sık tekrarlarsa doktora gitmenizde fayda var.