Kuru Ciltler Bize Ne Anlatıyor

Herkesin cilt yapısı farklı olmakla birlikte en sık karşılaşılan cilt tipleri kuru, yağlı ve karma cilt tipleridir. Tıpkı diğerlerinde olduğu gibi kuru ciltlerin de dikkatli ve özel bir bakıma ihtiyacı vardır.

Peki cilt kuruluğu neden olur? Kuru ciltlerin başlıca sebepleri şunlardır;

Hastalık: İktiyoz ve alerji, bu kategoride en çok görülenlerdendir. İktiyoz, bir cilt kuruluğu hastalığıdır. Genetik bir rahatsızlık olan iktiyoz, doğumdan 1 ay sonra bebeğin bacak bölgelerinde görülen pullanma ile başlar ve genellikle ergenlik yıllarına kadar devam eder. Doktorun tavsiye edeceği uygun ürünler kullanılırsa kişi herhangi bir sorun yaşamadan hayatına devam eder. Alerji çeşitleri farklılık göstermekle birlikte çoğunlukla ilaç vb. yöntemlerle nem dengesini artırma, alerjiyi kontrol altında tutma gibi geçici çözümler bulunabilmektedir.

İlerleyen yaş: Yaşlanmanın bir getirisi olarak vücuttaki su azalmaya başladığında cilt nemini kaybeder, bu yüzden kuruluk başlayabilir.

Kullanılan ilaçlar veya kozmetik ürünler: Hormon vb. ilaçların yanı sıra içeriğini incelemeden kullandığımız kozmetik ürünleri cildin nem dengesini kaybetmesine neden olabilir.

Çevresel etkenler: Sağlıklı beslenmemek, spor yapmamak ve çok su içmemek cildin nemini kaybetmesine neden olan etmenlerdendir. Bu nedenle düzgün ve sağlıklı bir yaşam, cilt kuruluğunu azaltacaktır.

Eğer cildiniz çok kuruysa bu nedenlerden bir ya da birkaçını taşıyor olabilirsiniz. Elbette doğuştan ya da genetik olarak cildiniz kuru olabilir; ancak az önce saydığımız nedenlerle cilt kuruluğunu artırıyor olabilirsiniz.

Peki ne yapabilirsiniz?

-Doktora ya da bir uzmana danışarak cilt tipinizi belirleyin ve cildinize uygun ürünler kullanın.

-Sağlıklı beslenin. Bol sebze-meyve tüketin, bol su için, işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durun.

-Spor yapın. Bir spor dalıyla uğraşacak vaktiniz yoksa mutlaka yürüyüş yapın.

-Sıcak suyla değil, ılık ve serin suyla duş alın. Duştan sonra vücudunuzu uygun nemlendirici ile nemlendirin.

-Cildinizi güneşten koruyun.

-Bütün gün kapalı ayakkabılar içinde sıkışan ayaklarınızı da unutmayın. Gün içinde en çok kullanılan uzuvlardan olan ayaklarınıza gereken bakımı yaparak bedeninizde ferahlama hissine kavuşabilirsiniz. Scholl Velvet Smooth Express Pedi ile ayaklarınızı pürüzsüz yapabilir, Scholl Topuk Çatlağı Giderici Krem ile çatlaklarınızdan kurtularak ipeksi yumuşaklığı yakalayabilirsiniz.