Kuru Cilde Veda Edin

Birçok insan ayaklarında kuru ciltten mustarip olabilir. Vücudumuzun birçok kısmının aksine, ayağımızdaki cilt doğal olarak kurudur çünkü yağ bezleri yoktur, o yüzden nemlendirilmesi binlerce yağ bezine bağlıdır. 

Eğer ayak derinizi düzenli olarak nemlendirmezseniz ayağınızdaki kuru cilt hızla kötüleşip kötü görünebilir, sağlıklı ve güzel görünmez. Ayrıca acıyıp kaşınarak rahatsızlık yaratabilir. Eski ölü deriyi ortadan kaldırıp yeni deriyi nemlendirdiğinizde ayaklarınızın görüntüsü ve verdiği his harika olacak. 

Ayağınızdaki kuru deriyi tanımak 

Ayaktaki kuru cilt çatlak, kuru ve bazen kırmızı ve kaşıntılı olur. Genelde kuru cilt kitlesi sarı değil de beyaz görünür (sarı genelde nasırın işaretidir). Ciddiyeti sert, kuru ciltten acı veren, soyulan veya pul pul dökülen, kırmızı, kaşıntılı alanlara kadar değişiklik gösterir.

Herkes ayağında kuru ciltten mustarip olmasına rağmen, yaşlandıkça daha fazla mustarip olmanız daha olası. Kuru cilt ayağın her yerinde oluşabilir ama en yaygın olarak topukları, ayak ayasını ve yanlarını etkiler.

Ayaktaki cildiniz doğal olarak kuru olmasına rağmen onu kötüleştiren birçok şey olabilir. Ayaktaki kuru cildin en yaygın nedenlerinden bazıları çok sıcak suda duş almak ve banyo yapmak, cildin nemini alan sert sabunlar kullanmak, soğuk hava ve kuru hava (örneğin, kaloriferi veya klimayı açtığınızda oluşan hava), yaşlanma ve güneşe fazla maruz kalmadır.

Belirtiler başta hafif başlasa da kolayca kötüleşir ve tedavi edilmezse başka sorunlara yol açabilir. Ayakta uzun süren kuru cilt sorununu geçirmek ve onunla baş etmek zordur; sonunda acı veren, hatta enfekte olmuş kuru, çatlak ciltle baş başa kalabilirsiniz, o yüzden ayağınızdaki kuru cildi tedavi etmeniz önemlidir.

Daha yumuşak bir cilt için ipuçları 

Ayağınızdan kuru cildi uzak tutmak ve halihazırda kuru olan cildi nemlendirebileceğiniz basit adımlar var.

• Ayaklarınızı günlük olarak nemlendirin.
• Ayaklarınızın nefes almasına izin veren ayakkabılar giyin ama toz ve ısının ayak derinizi kurutabileceğini unutmayın, o yüzden ayaklarınızı günün sonunda iyice temizleyip nemlendirin.
• Yumuşak, rahat çoraplar seçin çünkü ayak deriniz onu daha kuru ve kaşıntılı hale getiren tahriş edici maddelerle temasa karşı özellikle hassastır.
• Cildinizin nemini korumak için bol bol su için ve (kanola yağı, keten yağı, ceviz ve çuha çiçeği yağında bulunan) gerekli yağ asitleri alımınızı artırın. Bunlar cilt yüzeyinden kaybedilen su miktarını azaltarak kuru cildin geçmesine yardım eder.
• Kuru, sert cildin artışını önlemek için onu günlük bakım düzeninize dahil edin.
• Sert sabunları kuru ayaklar için özel olarak tasarlanmış, nemlendirici bir ürünle değiştirin.
• Ayaklarınızı ıslattıktan sonra nemi hapsetmek için tasarlanmış bir ürün kullanın.
• Kuru ayaklarda da kullanabileceğiniz Scholl Velvet Smooth Express Pedi Elektronik Ayak Törpüsü ile de harika sonuçlar almanız mümkün.