Mantar Çeşitleri

İnsan vücudu oldukça karmaşıktır. Gördüğümüz ve görmediğimiz her bir parça bir görevi yürütür. Bu kadar çeşitlilik aynı çeşitlilikte rahatsızlık ve hastalıklara da meydan verir. Bu hastalıklardan biri de mantar enfeksiyonlarıdır. Mantarlar da çok farklı çeşitlerde olabilir. O yüzden vücut mantarları, özellikle cilt mantarları üzerine duracağız. 

Bazı hastalıkları söylemekten utanırız çünkü pislikten veya bakımsızlıktan meydana geldiğini zannederiz. Mantar hastalıkları da böyledir. Ama işin aslı, bu hastalıklar eski çağlardan beri görülür ve kişisel hijyenle her zaman alakalı değildir. Mantar enfeksiyonları aslında en yaygın hastalık gruplarından biridir. Ne var ki her mantar çok büyük belirtiler vermez. O yüzden tedavi edilmeyen mantar enfeksiyon oranı da yüksektir.

Mantarlar, bakteriler gibi parazit mikroorganizmalardır. Vücut mantarları aynı ağaçlarda yaşayan akrabaları gibi nemli ortamları çok severler. O yüzden en çok parmak araları ve cinsel organlarda görülürler. Bağışıklığın zayıfladığı bazı durumlarda veya kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak da görülebilirler. Her yaştan insanda mantar oluşabilir. Özellikle deniz sezonunun açıldığı ve ıslak ıslak ayakkabı giyilebilen yaz aylarında mantar vakalarında artış yaşanır.

1.Saçkıran: Bazen saçta veya sakallarda boşluklar görürüz. Bunların nedeni büyük ihtimalle tinea kapitis, yani halk 
arasında bilindiği şekliyle saçkırandır. Çocuklarda çok görülse de yetişkinlerde de rastlanır. Bölgenin açılması, hafif kızarıklık ve pullanmayla kendini belli eder. 

2.Kasık mantarı: En rahatsız edici mantar türlerinden biridir. Genelde erkeklerde görülür. Kasık bölgesinde kızarıklık ortaya çıkar, bazen cinsel organlara kadar yayılır. Yanma ve kaşıntı görülür. Ayak mantarından bulaştığı vakalar da vardır. 

3.Kandidiyaz: Genelde ağız, yemek borusu ve vajinada meydana gelir ama vücudun başka yerlerinde, hatta içinde ortaya çıkabilir. Koltuk altı ve parmak araları gibi nemli alanlar da kandidiyaz adaylarıdır. 

4.Ayak mantarı: En yaygın ve en bilinen mantar çeşitlerinden biri budur. O yüzden sizde oluşursa utanmayın. Bu mantar, nemli parmak aralarını çok sever. Dolayısıyla alabileceğiniz en büyük önlem parmak aralarınızı kuru tutmaktır. Mantarları geçirebilecek birçok ürün bulunuyor, aile doktorunuza danışarak bir tanesini kullanabilirsiniz. Çok kaşıntı yapar ama kaşımamaya çalışın çünkü kaşıyıp yara açarsanız enfeksiyon kapmasına yol açabilirsiniz. Bu mantar oldukça bulaşıcıdır. Hamam ve havuz gibi ortak alanlardan, başkasına ait çorap, ayakkabı veya terlik gibi eşyaların kullanılmasından da geçebilir. 

5.Tırnak mantarı: Tırnak mantarı genelde ayak tırnaklarında meydana gelir. Sebebi aynı ayak mantarındaki gibi buranın daha nemli olması ve daha havasız kalmasıdır. Tırnak mantarını anlamak kolaydır. Tırnaklarınızda sertleşme, özellikle sararma gibi renk değişimi ve kırılganlık varsa tırnak mantarından şüphelenebilirsiniz. Ayak mantarı ile birlikte görülebilir. Yine onun gibi bulaşıcıdır ve benzer şekilde bulaşır. Ayak tırnaklarınızda oluşan mantarlar için Scholl Tırnak Mantarı Giderici kullanabilirsiniz.