Güzel, Sağlıklı Ayaklar İçin İpuçları

Yaz gelince hepimiz açık sandaletlerle boy göstermeyi seviyoruz ama maalesef, ayaklarımız vücudumuzun genelde en az bakım yaptığımız bölgesi olur ve her zaman en iyi şekilde görünmez. Üstüne üstlük, nasırlar ortadan kaldırılmazsa ayaklarımızın üstündeki hassas cilt yırtılabilir ve bakterilere daha hassas hale gelebilir. Dolayısıyla kuru, pul pul deri ve nasırlar ortaya çıktıkça düzenli olarak ortadan kaldırılmalıdır. 

Düzenli pedikür

Pedikür, ayaklarınızın güzel ve sağlıklı görünmesini sağlayabilir, derinlemesine ayak bakımı için ilk adımdır. Düzenli ayak bakımı alışkanlığını mümkün olduğunca sık yerine getirmek iyi bir şeydir ama ille de pahalı bir güzellik salonuna gitmeniz gerekmez. Evde kendi kendinize pedikür yapmak da kolaydır ve kendinizi şımartmanın güzel bir yolu olabilir. 

Ayak tırnaklarınızla başlayın. Eski ojelerinizi çıkarın, ayak tırnaklarınızı en iyi sonuçlar için varsa tırnak makasıyla düz kesin. 

Bir sonraki adım, ölü deriden kurtulmak ve bunu yapmanın birçok yolu var. Scholl Elektronik Ayak Törpüsü en kolay ve en zahmetsiz yollardan biri çünkü onu sadece açıp birkaç dakika boyunca sert derinin üstünde gezdirmeniz yeterli. Elektronik ayak törpüsünü kullandıktan sonra ayaklarınızı kovaya sokup derinizi yumuşatın. Dilerseniz ayakları yumuşatan formüle sahip bir üründen birkaç damla suya damlatabilirsiniz. 

Ölü deriyi iyice ovalayın veya keseleyin. Ayaklarınızı son kez durulamadan önce, eski bir diş fırçası gibi sert kıllı bir fırçayla ayak tırnaklarınızdan bütün ölü deriyi çıkarın. Bundan sonra, ayaklarınızı tekrar durulayın ve ayaklarınızı iyice kurulayın. 

Sonraki aşama en iyilerden! Ayaklarınıza kalın bir tabaka halinde nemlendirici krem sürün. Böylece hem harika hissedecek hem de kan akışını artıracaksınız. Pedikürünüzün bir parçası olarak veya hafta içinde ne zaman ihtiyacınız olduğunu hissederseniz nemlendirici bir krem kullanın. 

Bitirmek için bir çift çorap geçirip ayaklarınızı sıcak tutun ve cildinizin nemlendiriciyi emmesini bekleyin. 

Ayaklarınız artık yumuşak ve pürüzsüz. Hep böyle olmaları için mümkün olduğunca sık bir şekilde pedikür yapın veya yaptırın.