Güzel Ayaklara Sahip Olmak için Neler Yapılabilir?

Göz ardı etmek ne kadar kolay olsa da ayaklarınızın bakımı çok önemlidir. Açık ayakkabılar, uzun süre ayakta kalma, yüksek topuklar ve yanlış beden ayakkabılar acı ve hasar verebilir. Bu makale ayaklarınızda rahatsızlığın nedenlerini inceleyerek rahat ve güzel ayaklar için temel ipuçları sunuyor.

Açık Ayakkabılar

Havalar ısındığında açık ayakkabılar giymek cazip gelebilir ancak bunlar birçok soruna yol açabiliyor. Arkası açık ayakkabılar topukların yanlara doğru genişlemesine neden olur. Bu da topuk çatlağı ihtimalini arttırır.

Uzun Süre Ayakta Kalmak

Özellikle de sert zeminde, uzun süre ayakta kalmak ayaklarınızda aşınmaya veya basınca neden olabilir. Bu da yarık, çatlak ve açık yaralara neden olabilir, kanama ve şiddetli ağrıya yol açabilir.

Yüksek Topuklar

Yüksek topuklu ayakkabılarda kullanılan sert malzeme, topuğun arkasında ağrılı bir boğum oluşmasına neden olabilir. Yüksek topukların neden olduğu basınç su toplamasına da yol açabilir. Yüksek topuklar ayrıca ayakları doğal olmayan bir konumda durmaya zorlar ve kemiklerde ve çevre sinirlerde yanma meydana gelir. Olabildiğinde alçak topuklu ayakkabılar giymeniz tavsiye edilir; ayakkabının topuğu ne kadar alçaksa, ayaklarınız o kadar doğal konumda duracaktır.

Yanlış Ayakkabı Numarası

Ayağa uygun olmayan ayakkabılar ayaklarda aşınmaya neden olabilir. Artan basınç, nasır, su toplaması, mantar, tırnak problemleri ve hatta sırt ağrısı gibi birçok soruna neden olabilir.

Güzel Ayaklara Sahip Olmak için En İyi İpuçları

  • Düzenli egzersiz sadece genel sağlığınız için değil ayaklarınız için de mucizeler yaratabilir. Egzersiz kan dolaşımını arttırarak cildin kuruluğa karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.
  • Topuk çatlakları gibi problemlerden kaçınmak için açık ayakkabı kullanımı mümkün oldukça en aza indirilmelidir.
  • Uzun süre ayakta kalmak gerekiyorsa, destek tabanlı uygun bir ayakkabı giymeye özen gösterin.
  • Ayakkabılarınız ayağınıza olmuyorsa, bunları en kısa sürede ayaklarınızı destekleyen ve koruyan bir çiftle değiştirmek önemlidir.
  • Yaşınız ilerledikçe ayak ölçülerinizin değişebileceğini unutmayın; bu yüzden ayakkabı alışverişine çıkarken uzun süre önceki ayakkabı numaranıza güvenmeyin.
  • Yılda iki kez ayak numaranızı ölçün. Ayrıca, günün hangi saatinde olduğunuz da ayaklarınızın büyüklüğünü etkileyebilir (günün geç saatlerinde alışveriş yapacaksanız, günün ilerleyen saatlerinde ayaklar şiştiğinden size uyan bir ayakkabı bulmanız zorlaşacaktır). Unutulmaması gereken bir başka önemli unsur da uygun çorap seçimidir. Çorabın kalınlığı da bir ayakkabının ayağa tam oturup oturmayacağını etkileyebilir.
  • Daha yumuşak, pürüzsüz bir cilt için Scholl Velvet Smooth Elektronik Ayak Törpüsünü kullanarak cildinizi ölü derilerden arındırın ve anında yumuşak ve güzel ayaklara kavuşun.
  • Uzun, zor bir günün sonunda ayaklarınızı bir süre sıcak suda bekleterek rahatlayın. Bu, bir yandan rahatlamanızı sağlar, diğer yandan da sert deriyi yumuşatır ve topuk çatlağı ihtimalini azaltır.
  • Topuk çatlaklarında, cildiniz Scholl Topuk Çatlağı Giderici Krem ile sadece 3 günde doğal bir yenilenme sürecine girer.
  • Küçük bir masaj çok iyi hissetmenizi sağlar ve egzersizle birlikte kan dolaşımınızı arttırarak topuk çatlaklarının ve cilt kuruluğunun önlenmesine yardımcı olur.

 

Tüm bu ipuçlarıyla birlikte, kısa sürede ayaklarınızın güzelliğini tüm dünyayla paylaşacak özgüvene ulaşacaksınız ve ayaklarınız da çok daha sağlıklı olacak!