Egzama Tedavisi

Egzama cildin iltihaplanmasına veya tahriş olmasına neden olan bir grup durumun genel adıdır. En genel görülen egzama türü atopik dermatit veya atopik egzamadır. Atopik, genelde genetik olarak geçen ve astımla saman nezlesi gibi alerjik durumlara neden olan hastalıklar için kullanılır. Egzama genelde yeni doğan bebekleri etkiler ama yetişkinlerde de görülür. İçiniz rahat olsun, uygun bir tedaviyle genelde kontrol edilebilen bir rahatsızlıktır. Egzama çok geniş bir hastalık grubudur ama Scholl olarak ayakla ilgili olan iki türüne değineceğiz.

Dishidrotik egzama

Dishidrotik egzama, diğer adıyla dishidroz, avuç içlerinizde veya ayak tabanlarınızda kabarcıkların oluştuğu bir cilt rahatsızlığıdır. Kabarcıklar genelde kaşınır ve sıvı doludur. Bunlar genelde yaklaşık üç hafta sonra geçer ve mevsimsel alerjiler ya da stresle alakalı olabilir. Yine de sebepleri hakkında kesin bilgi yok. Kadınlarda erkeklerden iki kat daha sık görülür. Elleriniz ve ayaklarınız genelde nemliyse veya kobalt ve nikel gibi metal tuzlarına maruz kalıyorsanız bu egzamanın olasılığı artabilir.

Ayakkabı kontakt dermatiti

Genel olarak alerjik kontakt dermatit diye bir egzamanın alt türü olan ayakkabı kontakt dermatiti ayakkabı, bot, çizme veya sandalet giydikten sonra ortaya çıkabilir. Ayakkabı materyalinde bulunan alerjenlerden kaynaklanır. Bu egzamaya yol açan materyaller arasında kauçuk, deri, boyalar, yapışkanlar ve metal parçalar bulunabilir.

Egzama mı ayak mantarı mı?

Doktorunuzun egzamayı teşhis etmesi için benzer belirtileri gösteren birçok rahatsızlığı elemesi gerekir. Mantar, bunların en başında gelir. İkisi de yaygın görüldüğü ve belirtileri benzer olduğu için birbirleriyle karıştırılma ihtimalleri vardır. Hastalar kalınlaşmış, pul pul olmuş cilt, hafif kızarıklıktan kırmızılığa kadar değişen kabarcıklı ve çatlak deri, kaşıntı ve yanmadan şikayet edebilir. Belirtilerden ikisini ayırt etmek zor olduğu için doktorlar genelde sebeplere bakar. Egzama bulaşıcı değildir ve genelde alerji, tahriş ve stresten kaynaklanır. Ayak mantarı ise bulaşıcıdır ve ciltteki mantar enfeksiyonundan kaynaklanır.

Ayak mantarı teşhisi konulursa da sıkıntı yok. Giderilmesi ve kontrol altına alınması gayet kolaydır.

Ayaklardaki egzamayla baş etmek

Ayaklarınız gerçekten kirli ve mikroplu değilse çok sık yıkamayın. Ayaklarınızı her yıkadığınızda cildinizin doğal olarak ürettiği besleyici yağları da yıkarsınız. Ayrıca sabun seçiminde de dikkatli olun, sert kimyasallardan kaçının. Ayaklarınızı kullanmanız gerekiyorsa yumuşak çorap ve alerjen olmayan ayakkabılarla ayaklarınızı koruyun. Ayaklarınızı doktorunuzun önerdiği bir kremle (çünkü kimi kremler egzamayı kötüleştirebilir) gün içinde birkaç kere nemlendirin ve hava aldırarak kurutun (ki mantara davetiye çıkarmayın).