Düz Taban

Yetişkin bir kişinin ayağına iç kısmından baktığınızda genelde ortada yukarı doğru bir kavis fark edilir. Buna ayak kemeri adı verilir. Topuk ve ayak kemiklerinizi birbirine tutturan sıkı bağlar, yani tendonlar (lifler), bu kemeri oluşturur. Ayağınızdaki ve alt bacağınızdaki birçok tendon da onlara ayak kemerinizi oluşturmakta yardım eder. Bütün tendonlar uygun oranda harekete geçtiğinde ayağınızda ortalama, normal bir kemer oluşur. Tendonlar bir arada uygun şekilde harekete geçmediğinde kemer olmaz. Buna da düz taban adı verilir.

Düz taban olup olmadığınızı kolayca anlayabilirsiniz. Ayaklarınızı ıslatın. Ayak izinizin gözükeceği, beton bir kaldırım gibi düz bir yüzeyde yere basın. Geri adım atıp bıraktığınız izi inceleyin. Eğer ayak tabanlarınızın tamamının izi çıkmışsa düztaban olma ihtimaliniz vardır. Birçok küçük çocukta düz taban bulunabilir, buna esnek düztaban adı verilir. Çocuk ayağa kalktığında tabanlar düz görünebilir. Çocuk parmak uçlarına kaldığında hafif bir kemer görülür. Birçok vakada çocuk büyüdüğünde kemerler oluşur.

Düz tabanlığın sebepleri nelerdir?

Yetişkinlerde düz taban birçok sebepten kaynaklanabilir. En yaygın sebepleri, doğumdan itibaren mevcut bir anormallik, esnemiş veya yırtılmış tendonlar, (alt bacağınızı bilekten kemerin ortasına kadar bağlayan) arka tibiyal tendonda hasar veya iltihaplanma, kırık veya çıkık kemikler, romatoid artrit gibi bazı sağlık durumları ve sinir hasarlarıdır. Risk faktörleri arasında da obezite, diyabet, yaşlanma ve gebelik vardır.

Düz tabanlığın belirtileri nelerdir?

Birçok kişide düz taban vardır ve sorun yaşamadıkları için tedaviye gereksinim duymazlar. Ama başka insanlarda çabuk yorulma, özellikle topuk ve kemer kısmı ağrıyan ayaklar, ayak tabanlarının şişmesi, parmak uçlarınızda durmak gibi hareketlerin zor olması, sırt ve bacak ağrısı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtileri fark ettiğinizde doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekiyor.

Düz tabanlığın direkt belirtisi olmasa da ayağınızda sık sık nasır oluşumu görüyorsanız da bir ayak bozukluğundan şüphelenebilirsiniz. Ayakkabı seçiminizde sıkıntı yoksa ayağınızın özellikle belli bölgelerinde nasır oluşması bir kemik veya yürüme bozukluğunu gösterebilir ve bu pekala düz tabanlık da olabilir. Düz tabanlığınızla ilgili çözüm yöntemlerine geçmeden önce Scholl Nasır yastığı sizi rahat ettirecektir.

Düz taban tedavi edilir mi?

Düz tabanın tedavisi sorunun şiddetine ve sebeplerine bağlı. Ağrınız veya başka sıkıntılarınız yoksa tedavi gerekmeyebilir. Diğer durumlarda doktorunuz çeşitli çözüm yöntemleri önerebilir. Ağrıyı ve şişkinliği azaltmak için dinlenebilir ve ayağınıza buz koyabilirsiniz, esneme egzersizleri yapabilirsiniz, ağrıyı hafifleten ilaçlar reçete edilebilir, fizik terapi alabilirsiniz, ayakkabı destekleri ve tabanları kullanabilirsiniz. Doktorlar çok ileri vakalarda ameliyat da önerebilir. Ama genelde buna gerek kalmaz.