Diyabet

Diyabet hastalığındaki yüksek kan şekeri düzeyleri zamanla sinirlere, böbreklere, gözlere ve kan damarlarına hasar verebilir. Diyabet vücudun enfeksiyonla savaşma gücünü de azaltabilir. Diyabet iyi kontrol edilmediğinde organlara hasar vermesi ve bağışıklık sistemini bozması olasılık dahilindedir. Diyabet hastalarında ayak sorunları yaygın olarak görülür ve kısa sürede ciddi hale gelebilir.

Diyabetik ayak sorunları nelerdir?

Diyabetik nöropati: Kontrol altına alınmayan diyabet sinirlerinize zarar verebilir. Ayaklarınızda ve bacaklarınızda sinir hasarı varsa sıcak, soğuk veya ağrıyı hissetmeyebilirsiniz. Nöropati yüzünden ayağınızdaki bir kesiği veya yarayı hissetmezseniz kesik daha kötüleşip enfeksiyon kapabilir. Kasların hareket etmesini sağlayan sinirler hasar gördüğü için ayak kasları düzgün şekilde çalışmayabilir. Bu da ayağın gerektiği gibi hareket edememesine ve ayakta bir bölgede fazla baskı oluşmasına neden olabilir. Diyabetli hastaların %10’unun ayaklarında ayak ülserleri meydana gelir. Ayak ülserleri sinir hasarından ve çevresel damar bozukluğundan kaynaklanır.

Çevresel damar hastalığı: Diyabet kan akışını da etkiler. Kan akışı düzgün olmazsa bir yaranın veya kesiğin iyileşmesi daha uzun sürer. Kollar ve bacaklardaki yetersiz kan akışına çevresel damar hastalığı adı verilir. Çevresel damar hastalığı, kalpten gelen kan damarlarını etkileyen bir dolaşım bozukluğudur. Eğer bir enfeksiyon yetersiz kan akışından dolayı iyileşmezse ülser veya kangren meydana gelme riski artar.

Herkeste görülebilen ve diyabetle kötüleşme riski olan sorunlarsa ayak mantarı, tırnak mantarı, nasırlar, su kabarcıkları, kuru cilt, bunyon, ayak ülserleri, çekiç parmak, tırnak batması, siğil. Diyabetiniz varsa, Scholl’un nasır ve mantar giderici ürünlerini (diğer bütün ayak ürünlerini) kullanmadan önce doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

Diyabetik ayak sorunları önlenebilir mi?

İyi bir ayak bakımıyla bu yaygın ayak sorunlarının üstesinden büyük ölçüde gelinebilir. İşte size ipuçları:

- Diyabetinizi kontrol altında tutun. Doktorunuzun beslenme, egzersiz ve ilaç önerilerine uyun. Kan şekerinizi doktorunuzun önerdiği değerler arasında tutun.

- Ayaklarınızı her gün ılık suyla ve hafif bir sabunla yıkayın. Suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin çünkü sinir hasarı ellerindeki hissi de etkileyebilir. Ayaklarınızı suda bırakmayın. Özellikle parmak aralarınızı iyice kurulayın.

- Eğer ayak deriniz kuruysa ayaklarınızı yıkadıktan sonra losyon sürerek nemlendirin. Parmaklarınızın arasına losyon sürmeyin. Doktorunuz hangi losyonun sizin için daha iyi olduğunu söyleyecektir.

- Nasırlarınızı zorlamayın. Banyoda iyice yumuşatıp kuruladıktan sonra Scholl Nasır Bandı uygulamayı deneyin. Ayak törpüsü veya ponza taşıyla kendinize zarar verebilirsiniz. Doktorunuza danışarak Scholl Elektronik Ayak Törpüsünü kullanabilirsiniz. Fazla baskıda kendiliğinden durduğu için geleneksel yöntemlerden daha iyi bir seçenektir.

- Tırnaklarınızı her hafta kontrol edin. Tırnak makasıyla tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin. Tırnaklarınızı kestikten sonra bir törpüyle düzeltin.

- Her zaman kapalı uçlu ayakkabılar ve terlikler giyin. Evdeyken bile sandalet giymeyin veya çıplak ayakla dolaşmayın.

- Her zaman çorap giyin. Ama çorapların elastik ve nefes aldıran bir kumaştan olmasına dikkat edin.

- Mutlaka ayağınıza uygun ayakkabılar giyin. Deri gibi kaliteli malzemeleri tercih edin ve dar ayakkabı almayın.