Deri Sertleşmesini Geçirmek ve Önlemek

Ayaklarımız gün içinde uzun süreler boyunca yürürken, otururken ve ayak ta dururken sayısız yüke maruz kalır. Kış aylarında ayaklarınızı botlara saklar saklamaz görmezden gelmek kolaydır. Soğuk havalarda ayaklarınıza daha az ilgi gösterdiğinize derinin sertleşmesi olasıdır. Ama bahar ve yaz ayları gelince ne olacak? Ayaklarınız vücudunuzun diğer bölgelerine gösterdiğiniz kadar ilgiyi hak ediyor, o yüzden hangi mevsimde olursanız olun ayaklarınız için cilt bakım rutini oluşturmanız önemli. Ayaklarınıza ne kadar iyi bakarsanız güzel havalarda onları sergilemeye o kadar hazır olursunuz. 

Deri sertleşmesi hakkında bilgi ve önleme yöntemleri

Ayakta oluşan deri sertleşmelerinin birçok türü var; bunlardan biri de nasırlar. Nasırlar ayakların savunma mekanizması gibidir; çatlak bir ayak bölgesi üzerine daha fazla zedelenmeye karşı deri sertleşmesi oluşur. Ayakkabıları çorapsız giymek, düzgün olmayan yürüyüş, aşırı dar ya da gevşek ayakkabılar, nemsizlik derinin sertleşmesine neden olur. Yüksek topuklu ayakkabılar da nasırların ortaya çıkmasının diğer bir baş failidir. 

Genelde, deri sertleşmesi ayaklarımızın altındaki kalın deri hızla kuruyunca ve pütür pütür olunca meydana gelir. Baskı ve sürtünmeye karşılık olarak bir sürü yeni hücre üretilir ve bu bölgeler, kalınlaşan ölü deriyle hızla diken diken ve kuru hale gelir ve nahoş sarımsı bir renge bürünür. Sonuç olarak ayağın üzerinde, özellikle topuk bölgesinin çevresinde veya ayak ayası altındaki deride sert, dairesel deri parçaları bulunan bazı bölgeler olabilir. Nasırlar genelde zararlı değildir ama tedavi edilmezse ya da ayaklarınız sert deriyi törpüleme veya özel kremlerle nemlendirme gibi düzenli ayak bakımından yoksunsa acı veren çatlak deriye, bakteri enfeksiyonuna veya kanamaya yol açabilir. Sonuç olarak, deri sertleşmesi özellikle yaz aylarında sandaletler modayken size en çekici görünümü sunmaz ama aynı zamanda ağırlaşır ve tedavi edilmezse acı verici bir sıkıntı haline de gelebilir. 

Ayak bakım rutini

Ayaklarınızın güzel, yumuşak ve sağlıklı görünümünü koruması için sert deriyi ayaktan düzenli olarak törpülemek gerekir. Nasırlar söz konusuysa, uzun süre acı çekmenize gerek yok çünkü bir ayak doktoru onları hemen alabilir. Ama evinizin konforunda kullanabileceğiniz ayak bakım ürünleri vardır. Sert deri çaba sarf etmeden törpüleyen etkili bir araç Scholl Velvet Smooth Express Pedi Elektronik Ayak Törpüsü’dür. Bu ürün ölü deriyi hafif hafif törpüleyerek altındaki pürüzsüz, yumuşak deriyi ortaya çıkarır. İyi bir nemlendirici krem, derinin sertleşmesini önleyen ve ayak derinizin gereken nemi almasını sağlayan başka bir üründür. Nemlenen deri daha esnek olur ve ayağın hareketlerine daha iyi uyum sağlar. Cilt nemlendirildiğinde çatlaması ve zamanla zarar görmesi daha olası olur. Ayaklarınızı Scholl Elektronik Ayak Törpüsü ile sertleşmiş derilerden arındırabilirsiniz.