Cilt Çatlaklarıyla En İyi Nasıl Baş Edilir?

Cilt çatlakları birçok kişinin karşılaştığı bir sorundur ve meydana gelmesinin birkaç sebebi vardır. Cilt çatlaklarınızı tedavi etmek için en iyi yöntemi bulmak, genelde sebebi tanımlamayı, ardından da sorunu uygun biçimde geçirmeyi içerir. 

Cilt Çatlağını Tanımlamak

Cilt çatlağı genelde kuru cildin bir belirtisidir. Cilt, nemin yetersiz kalmasından ve esnekliğini yitirmesinden dolayı küçük küçük yırtıklar oluşacak kadar sertleşip pul olduğunda meydana gelir. Bu küçük çatlaklar baskı altında (baskı veya hareketten meydana gelen esneme ve bükülmeyle) büyür, cildin daha derin katmanlarına uzanan yarıklar haline gelir. Cilt çatlakları, ciltte tam olarak iyileşmeyen, iyileşmek yerine sertleşen ve kuru ciltte oluşabilecek yarıklar gibi yarıklar ortaya çıkarabilecek kesikler ve sıyrıklardan da meydana gelebilir. 

Cilt Çatlaklarının Sebepleri

Cilt çatlaklarınıza yönelik yapabileceğiniz ilk şey kaynağını ortaya çıkarmaktır. Kesikler ve çizikler gibi şeyleri her zaman önleyemesek de kuru cildi önlemek için alabileceğimiz önlemler vardır. 

Mevsimsel değişiklik

Cilt çatlakları ve topuk çatlağı kış aylarıyla yakından ilişkilidir. Çünkü kuru hava cildinizden, bütün vücudunuzdan ve de ayaklarınızdan nemi alır götürür. 

Banyo 

Uzun sıcak banyolar da cildinizdeki doğal yağları yıkayıp atar. Bu yağlar nemi hapsetmek ve cildinizin kuruyup çatlamasını önlemek için gereklidir. Banyodansa duşu tercih etmeniz ve birkaç dakikayla sınırlı tutmanız önerilir. Sonradan ayaklarınızı ovuşturmaktan da kaçınabilirsiniz çünkü bu, yağları daha da ortadan kaldırır, ayaklarınızı havluyla hafif hafif silerek kurutun, ardından günlük bir nemlendirici kullanın. 

Sert Sabunlar

Sıcak su gibi sabunlar da cildinizden yararlı yağları söküp atabilir. Ayaklarınızı sert sabunlarla kuvvetli bir şekilde yıkamak cazip olabilir, özellikle de ayak kokusuyla savaşmak gerekliyken (bunun için özel ürünler var). Cilt çatlakları ayaklarınıza iyi baktığınızda ve cildinizin doğal korumasını muhafaza eden ürünler kullanılarak önlenebilir. 

Cilt Çatlaklarını Gidermek

Cilt çatlaklarından şikayetçiyseniz Scholl Topuk Çatlağı Kremi gibi bir özel bir ürün kullanarak vücudunuzun doğal yenilenme ve tamir sürecini hızlandırabilirsiniz. Kremi günde iki kere kuru cilde uygulayın, üç gün içerisinde değişimi fark etmeniz mümkün. Bakımınıza mümkün olduğunca çabuk bir şekilde başlamanız önemli çünkü cilt ve topuklar zamanla daha kötü ve acılı hale gelebilen sorunlardır. Scholl Topuk Çatlağı Kremi, topuk kanamaya başladıysa, ilhitaplandıysa kullanılmamalıdır ve bir sağlık uzmanından tavsiye alınmalıdır. Ayaklarınızda çatlak cilt sorunlarını önlemeniz için düzenli olarak nemlendirici krem kullanmanız ve sert deriyi törpülemeniz önerilir. 

Acı çekmeyin, cilt çatlaklarını önleme ve giderme tavsiyelerimizi dinleyin; ayaklarınız hep sağlıklı ve pürüzsüz olsun.