Bunlar tırnak mantarı belirtisi olabilir

Tırnak mantarı, eğer tedavi edilmezse son derece ısrarcı bir rahatsızlıktır; ancak eğer olası erken sinyallere karşı uyanık olursanız, bu rahatsızlıktan kurtulmak için erkenden harekete geçebilirsiniz. Elbette her işaret de mantarlı tırnak örneği olmayabilir, semptomlara karşı uyanık olmakta ve Scholl ile bu enfeksiyondan kurtulma yollarını bilmekte fayda var. 

Bu sorunun yıllar boyu sürme ihtimali ile erken safhadayken zamanında müdahale ederek kurtulma arasındaki farkı düşününce, yaşanan iç rahatlığı gerçekten paha biçilemez! 

Mantarlı tırnak: Belirtiler

Mantarlı tırnaklar ilk başlarda genellikle ağrılı olmaz. Yine de tırnak mantarını anlamanızı sağlayacak birçok işaret mevcut. Şunlar gibi; 

-Tırnak mantarında en çok karşılaşılan belirti kalınlaşan ve rengi değişen tırnaklardır. Tırnak sarı, beyaz veya siyah renge dönebilir. 

-Tırnak üzerinde veya alt kısmında dikey ya da yatay sarı çizgiler görülebilir. 

-Tırnak altında görünür biçimde tırnak ve deri döküntüleri meydana gelebilir. 

-Tırnaklar git gide daha fazla kırılgan olabilir. 

-Zamanla, kalınlaşan tırnak deriden ayrılarak kopabilir. 

-Tırnak mantarı eğer giderilmez ise zamanla ağrı ve rahatsız hissetme gibi komplikasyonlar meydana gelebilir ve giderilmesi daha uzun süre gerektirebilir. 

Peki neden oluşurlar? 

Deride bir kesik veya kırık, mantarların tırnaklara gelip yerleşmesi için yeterli bir sebeptir. Ayak tırnağındaki mantar, atletlerde olduğu gibi, genellikle ayak parmağının etrafındaki ayak mantarından dolayı ortaya çıkar. 

Mantar sıcak ve nemli ortamlarda çok daha fazla ortaya çıkar ve gelişir. Bu yüzden uzun süre spor ayakkabı giymek veya ayaklarınızın sürekli sıcakta, nemli ve havasız kalması mantara neden olabilir. Yüzme havuzları, herkesin kullanımına açık saunalar ve benzer sıcak ve nemli ortamlar da aynı şekilde mantar barındırabilir. 

Ayak mantarına sahip olan insanların üçte birinde ayrıca tırnak mantarı gelişebilir. Özellikle yaşlılar, şeker hastalığından muzdarip olanlar veya ayak mantarına sahip olanlarda tırnak mantarı da oluşabilir. Koşucularda çok görülen ayak mantarı özellikle parmaklar arasındaki deriyi etkiliyor, derinin kırmızı, kaşıntılı ve pul pul döküntülü görünmesine neden oluyor. 

Hızlı müdahale şart! 

Kendi kendinize uygulayabileceğiniz hızlı çözümler kimileri için etkili olabilir. Örneğin ayağınızı aşırı ısı veren ayakkabıları giymemek, tırnaklarınızı kısa kesmek ve ayak hijyenine çok dikkat etmek tırnak mantarını önlemek için yardımcı olabilir. Bu yeterince hızlı bir çözüm olabilir; ancak erken işaretleri iyi okumak ve önlem almak da çok önemlidir. 

Ne yapmalı? 

-Scholl Tırnak Mantarı Giderici mantar semptomlarına karşı bakım yapmak ve sorunu çözmek için idealdir. Scholl Tırnak Mantarı Giderici ve diğer ürünlerle ilgili daha fazla bilgi almak için Scholl ürünlerini inceleyebilir, ayaklarınıza maksimum rahatlık ve hijyen sağlayabilirsiniz. 

-Ayaklarınızın her daim kuru olduğundan emin olun. Bunun için aynı ayakkabıyı art arda giymemeye özen gösterin, en az bir gün ara verin. Nefes alan ayakkabı tercih edin. Ayakkabıyla birlikte mutlaka çorap giyin. 

-Ayak bakımınızı rutin olarak uygulayın; çünkü hijyen sandığınızdan daha çok önemli. Sık duş alın, tırnaklarınızı kısa tutun. Genel sağlığınıza dikkat etmeniz, tırnak mantarı gibi sorunlardan da sizi uzak tutabilir. 

-Manikür ve pedikür için kullandığınız gereçleri kimseyle paylaşmayın. 

-Ve sonunda uygulamaları tamamlayıp sorunu tamamen çözdüğünüzde ayakkabılarınızı değiştirmek, eskileri atmak gibi seçenekleri de iyi düşünün. 

Eğer mantar sorununuz varsa ve yaptığınız uygulamalara rağmen belirtiler gün geçtikçe kötüleşiyorsa, bir doktora görünmenin zamanı gelmiş demektir. Eğer ayak parmaklarınız ağrılı ve kırmızı renkte ise yakınınızdaki bir doktora görünmeniz iyi olabilir.