Halluks Valgus

Halluks valgus tıpta bunyon, günlük yaşamda da başparmak çıkıntısı olarak da bilinir. Halluks valgus (bunyon) ayak başparmağının altında, parmağın ayakla birleştiği yerde oluşan anormal, kemikli bir tümsektir. Başparmak genelde diğer parmaklara doğru eğilir. Böyle olunca başparmağın kökü, başparmak kemiğinin hemen arkasında bulunan ayak tarağı kemiğine baskı yapar ve bir bunyon oluşturur. Eğer bu, ayak serçe parmağı ve beşinci tarak kemiğinde meydana gelirse bunyonet adını alır.

Bunyon, normal yürümede bile bükülen bir eklemde meydana geldiği için bütün vücut ağırlığınız her adımda bunyonun üstüne biner. Bunyonlar son derece ağrılı olabilir. Ayakkabılardan kaynaklanan baskı ve sürtünmeye de maruz kalabildikleri için nasır oluşumuna yol açabilir. Bunyonunuzu tedavi ettirmeden oluşan nasırlardan kurtulmak için Scholl Nasır bantlarını ya da Scholl 2si 1 Arada Nasır Kalemini deneyebilirsiniz.

Bunyonların sebepleri nelerdir?

Ayak sorunları genelde ilk yetişkinlikte meydana gelir ve yaş ilerledikçe ayağın yayılmasıyla birlikte kötüleşir. Birçok kişi için bunyonlar aileden gelir. Bunlar zayıf bir ayak yapısına bağlı sorunlardan biri olabilir. Bazen artrit ile birlikte de bunyonlar meydana gelir. Bacak uzunlukları farklı olan kişilerin uzun bacaktaki ayaklarında genelde bunyon oluşur.

Özellikle kadınlarda bunyonlar daha fazla görülür. Yıllarca iyi uymayan, sıkı, özellikle yüksek topuklu ve sivri uçlu ayakkabılar giymek bunyonlara yol açabilir. Böyle ayakkabılar ayak kemiklerini doğal olmayan bir şekle doğru yavaş yavaş iter. O yüzden son moda ayakkabılar yerine ayaklarınıza uygun, gerekirse ortopedik ayakkabılar tercih edin ki hem ayak sağlığınızı hem de ayaklarınızın güzelliğini koruyun.

Bunyonlar tedavi edilebilir mi?

Bunyonunuz varsa ama ağrı veya rahatsızlığa neden olmuyorsa tedavi gerekmeyebilir. Bunyon tedavisi hem parmak ağrısını günlük etkinlikleri kısıtlamayacak ölçüde kısıtlamayı hem de bunyonun kötüleşmesini önlemeyi amaçlar. Birçok bunyon evde tedavi edilebilir. Bazı vakalarda ameliyat düşünülebilir.

Ameliyatsız tedavi genelde başparmak üzerindeki baskıyı ve ağrıyı azaltmak için kullanılır. Bunların bazılarını siz de deneyebilirsiniz. Ucu geniş olan ve iyi bir kemer desteği bulunan (ortopedik) ferah ayakkabılar, alçak veya düz topuklu ayakkabılar giyilebilir. Başparmak eklemine baskı uygulayan aşırı sıkı, dar veya yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının. Bunyonları ve ayak kemerini destekleyen ortopedik ayakkabılar veya özel yapım ayakkabılar giyebilirsiniz. Bunlar yürürken ağırlığınızı dağıtıp başparmaktaki baskıyı azaltabilir. Ağrı ve şişkinliği alması için bölgeye buz uygulayabilirsiniz. Bunu tek seferde 10-20 dakika kadar koyun. Elinizin üşümemesi için bir beze sarabilirsiniz. Şişkinliği azaltmak için ayağınızı kalp hizanızdan yukarıya kaldırın. Fizik tedavi bazı kişilerde işe yarayabilmektedir. Ağır vakalarda ameliyat yapılabilmektedir.