Ayaklarınızdaki Sert Deriden Kurtulmak Neden Önemli

Ayaklarımızı bizi her gün taşıyor ama onlarla gerektiği kadar ilgilenmiyoruz, hatta bazen onların bakımını görmezden geliyoruz. Fakat genelde gözden uzak olsalar da aklımızdan uzak olmamaları gerekir. Bu, ayaklarınızın güzelliği ve sağlığına zarar verebilir. Peki, ayaklarınızın sağlık ve güzelliğini nasıl koruyabilirsiniz? Bunun anahtarı, ayaklarınızdaki sert deriyi anlamakta ve düzenli bir pedikürde sert deriyi ortadan kaldırmanın neden önemli olduğunda yatıyor. 

Ayağımda deri sertleşmesi ve nasır neden olur? 

Deri sertleşmesi farklı kişilerde farklı görünebilir çünkü deri sertliği, sizde olan ya da olmayan durumdan öte, bir ölçektir. Genelde sarımsı renkte olan sert deri parçaları topukta veya ayak ayasında meydana gelir. Bu deri genelde etrafındaki deriye göre dokunmaya karşı daha hissizdir ve epey kalındır. Ayak altı nasırlar adı verilen bu deri bölgeleri ayak üstünde çıkanlardan genelde daha yumuşaktır ama benzer sebepleri vardır. Deri sertleşmesi, deri bir şeye (mesela sıkı bir ayakkabıya) sürtündüğünde meydana gelir, bu da ayağınızın yürüdüğünüzde ağırlığın büyük bölümünü taşıyan kemikli kısımlarında nasır oluşmasına yol açar. Çıplak ayakla yürümek veya koşmak gibi tekrarlanan ağır baskılar nasır oluşumunu hızlandırabilir. Bu nedenle sporcuların ayaklarında nasır oluşma olasılığı özellikle yüksektir. 

Deri sertleşmesinden nasıl kurtulabilirim? 

Deri sertleşmesinden kurtulmak Scholl’un Elektronik Ayak Törpüsü ile kolay. Bu ürün sertleşmiş deriyi ortadan kaldırarak ileride tekrar oluşmasını önlemenize yardımcı olur. Ürünün kullanım kılavuzunu dikkatli okuduktan sonra onu rahatça kullanabilirsiniz. Sonra pürüzsüz ayakların tadını çıkarabilirsiniz. Elbette, şeker hastalığı gibi ayaklarınızı etkileyen bir rahatsızlığınız varsa önce doktorunuza danışmanızda fayda var. 

Sert deriden kurtulmak neden önemli? 

Ayaklarınızı sergileyebilmenin güveni ve ayaklarınızın olabildiğince güzel olduğunu bilmenin yanı sıra, deri sertleşmesini önlemenin önemli başka yönleri de var. 

Ayak altındaki nasırlar ve deri sertleşmesi zamanla derinizin hassasiyetini azaltabilir. Tedavi edilmezse cilt kuruyabilir, şişebilir, hatta çatlayabilir. Bu da hem acı verir hem de tahmin edebileceğiniz üzere daha ciddi cilt sorunlarına yol açabilir. 

Deri sertleşmesini nasıl önleyebilirim? 

Ayaklarınızdaki deri sertleşmesini önlemenin birçok yolu var: 

- Tam olarak uyan ayakkabılar giyin. 

- Acı veren ayaklarınıza mümkün olduğunca kısa sürede yanıt verin; bu, gelecekteki sorunları işaret ediyor olabilir. 

- Banyo yaptıktan sonra ayaklarınızı iyice kurulayıp derinizin sağlığını ve güzelliğini koruyun. 

- Sizin için işe yarayan günlük bir ayak bakım rutini bulun. Her gün minimum zaman ve çabayla ayaklarınız her zaman güzel görünebilir ve pürüzsüz olabilir.