Ayaklarınız Su Toplamasın, Yürüyüşlerinizin Tadı Kaçmasın

Yazın kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı şu günlerde, rahat ayakkabıları giyip şehri adımlamaya başlayınca çeşitli sorunlar da gün yüzüne çıkar. Uzun yürüyüşlerden sonra en çok da ayak sorunlarıyla karşı karşıya kalınır. Ayak sorunları arasında en yaygın olanlarından biri de ayak su toplamasıdır. Ayak su toplaması acı verici olduğu gibi, ortalama 1 hafta kadar da rahatsızlık vererek hareket kabiliyetini kısıtlar.

Ayak su toplaması

Eğer ayağınızda su toplaması varsa deriniz tahriş olmuş demektir. Ayakkabı ve çorap ile ayak arasındaki sürtünme ısıya, ısı da tahriş neticesinde derinin su toplamasına neden olur. Eğer yürüyüş ya da koşu gibi aktiviteler esnasında ayağınız su topladıysa bunu siz de hissedebilirsiniz; çünkü tahriş olan bölgede ısı yükselmiştir, deri yumuşamış ve içi su dolu bir keseciğe dönüşmüştür; buna bağlı olarak da su toplayan bölgeye temas ettikçe deri acı verir, rahatsız eder.

Ayak altı su toplaması nasıl önlenir?

Keyifli ve eğlenceli bir yürüyüş aktivitesinden sonra ayak altı su toplaması sorunlarıyla uğraşmak istemiyorsanız, birkaç basit önlemle aktivite sonrası kötü sürprizleri engelleyebilirsiniz;

-Ayağın ortopedik yapısına uygun, rahat ayakkabılar seçin

-Pamuklu çorapları tercih edin

-Ayağınızın kuru olmasına dikkat edin

-Ayakkabının içinde kum, taş vs. olmadığından emin olun

-Ayağınızın acıdığını hissettiğinizde ayakkabınızı ve çorabınızı çıkararak tahriş olan deriyi soğutun, rahatlatın

Ayak su toplayınca ne yapmalı?

Eğer çok yürüdüyseniz ya da yanlış çorap ve ayakkabıdan kaynaklı olarak ayağınızda su toplamasıyla karşı karşıya kaldıysanız, ayağınızı rahatlatarak hissedeceğiniz acıyı azaltabilirsiniz. Ancak içi su dolu kesecik sizi rahatsız etmeye devam edeceğinden, daha kalıcı bir tedaviyi kendi kendinize kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Dezenfekte ettiğiniz bir toplu iğne ile su toplayan yere minik bir delik açarak suyu boşaltın. Ardından bölgeyi bandajlayın ya da krem ile nemlendirerek yumuşak kalmasını sağlayın.

Tüm bu sorunları daha en başından önlemek için Scholl Ağrı Giderici Koruyucu Bant (Blister Shield Plasters) kullanabilirsiniz.