Ayaklar Neden Su Toplar?

En küçük sorun bile eğer ayakta ortaya çıkıyorsa çok can sıkıcı olabilir; çünkü gün içindeki aktivitelerimizi sorunsuz gerçekleştirmek için sağlıklı ayaklara ihtiyacımız var. Küçük olmasına rağmen hareket kabiliyetimizi sınırlandıran ve acı veren durumlardan biri de ayakta su toplamasıdır. Su toplaması, ayağın üstünde, yanında, parmak arasında oluşabildiği gibi ayak altında daha sık karşılaşılmaktadır.

Su toplaması nedir?

Su toplaması, temelde derinin tahriş olması demektir. Örneğin ayaktaki su toplamaları, ayak ile ayakkabı arasındaki sürtünmenin neden olduğu ısıdan kaynaklanır. Ayakta ortaya çıkan deformasyon, derinin su toplamasına neden olabilir. Su toplayan deri yumuşar, incelir, yürürken rahatsızlık verir. Eğer ayak su topladığı halde aktivitelerinize devam ederseniz, su toplayan bölge genişleyip daha da rahatsız etmeye başlayabilir.

Ayakta su toplamasını engellemek mümkün mü?

Ayak altındaki deri vücudumuzdaki en kalın deridir; ancak bu deri de zaman zaman tahriş olabilir. Bu yüzden su toplamasını daha baştan önlemek için çeşitli önlemler alınabilir.

-Çok yürümek ya da koşmak ayağınızı zorlayabilir, tahriş olan deri su toplayabilir.

-Ayakkabının içine giren taş, çakıl, kum gibi yabancı maddeler deride tahrişe yol açarak derinin su toplamasına neden olabilir.

-Ayakkabı ve çorap seçiminiz, ayağınızın ortopedik yapısına uygun olmalıdır. Aksi halde su toplaması vb. sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayakkabı alırken yürüyüş ayakkabısı seçmeye özen gösterin. Eğer bot alıyorsanız, nefes alabilir astarlı bir model seçin. Çorap olarak da pamuklunun aksine sentetik/yünlü çorapları seçin. Topuk desteği olması artı puandır.

-Ayağınızın acıdığını hissetmeye başladığınızda ayaklarınızı yıkayın, kurutun ve kuru bir çorap giyin. Ayağınızda sürtünmeyle çıkan ısı kaybolacaktır.

Ayakta su toplaması, genellikle tahrişten dolayı ortaya çıkar ve kısa sürede iyileşir. Eğer çabuk iyileşmiyorsa ya da tahrişten dolayı oluşmadıysa başka bir rahatsızlığa işaret ediyor olabilir. Bu tip durumlarda doktorunuza danışıp tavsiye almanızda fayda var.

Ayağınız su topladıysa, rahat yürümek için suyu boşaltabilirsiniz. Dezenfekte ettiğiniz bir toplu iğne ile su toplayan yere minik bir delik açarak suyu boşaltın. Ardından bölgeyi bandajlayın ya da krem ile nemlendirerek yumuşak kalmasını sağlayın.

Tüm bu sorunları daha en başından önlemek için Scholl Anında Ağrı Giderici Koruyucu bandı kullanabilir, su toplamalarını daha en başından koruyabilirsiniz.