Ayak Üstündeki Nasırlar Nasıl Giderilir?

Ayak Üstündeki Nasırlar Nasıl Giderilir? 

Ayak üstündeki nasırlar, ayak derisinin aşırı baskıya maruz kalması sonucunda oluşabilen küçük, sert dairelerdir. Genelde iyi oturmayan veya aşırı sıkı ayakkabılardan kaynaklanırlar ve özellikle kemikli ayaklarda meydana gelirler çünkü kemikli ayaklarda derinin kemiğe bastırılmasını ve nasır oluşmasını önleyecek katman daha incedir.. Genelde ayakların üstünde, bazen de ayak tabanlarında bulunurlar ama bunyon gibi rahatsızlıkların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilirler. Özetle nasır, ayakta baskı veya sürtünmenin yoğun olduğu bölgelerde derinin kalınlaşması ile oluşur. 

Ayak Üstündeki Nasırı Nasıl Tanırsınız? 

Ayak üstündeki nasırlar genelde ayak altındaki nasırlarla karıştırılır ama ikisi birbirinden farklıdır. Ayak altındaki nasırlar ayak üstündeki nasırlardan daha büyüktür ve kesin hatları olan dairesel şekilleri yoktur. Ayak üstündeki nasır sararmış, yuvarlak şekilli, küçük, düz, sert bir deri gibi görünür ve kalınlığa bağlı olarak his kaybı yaşayan ayak altındaki nasırların aksine ağrı verici olabilir. Genelde ayak üstünde veya bazen ayak altında çıksalar da her yerde oluşma ihtimalleri vardır. 

Ayak Üstündeki Nasır Tam Olarak Nedir? 

Deri belirli bir bölgede baskıya uğradığında sertleşir. Sadece yüzeydeki derinin sertleştiği ayak altı nasırlarının aksine, ayak üstündeki nasırlarda dolu kemiğe kadar sertleşebilir, o yüzden ne zaman o bölgeye baskı olsa ayak kemiklerine yakın olan bol sinirli bölgelere aktarılır. İki tür ayak üstü nasır vardır: sert nasırlar ve yumuşak nasırlar. Farklar sizi şaşırtabilir; sert nasırlar genelde, iyi oturmayan ayakkabıların sürtündüğü küçük ayak parmaklarının üstünde çıkar. Bu yüzden ele sert gelirler. Yumuşak nasırlar ise ayak parmakları arasında oluşur. Yumuşaktırlar çünkü ter onları nemli tutar. Yumuşak nasırların mikrop kapma riski vardır. 

Nasırları Nasıl Önleyebilirsiniz? 

Nasırları, ayaklarınıza uygun ayakkabılar giyerek ve ayaklarınıza özen göstererek önleyebilirsiniz. Ayakkabılarınızın ayaklarınıza sürtündüğünü veya ayağınızın belli bir bölgesine aşırı baskı yaptığını fark ederseniz o ayakkabıları giymeyi bırakmanız nasır oluşumunun önüne geçecektir. 

Nasırınız Varsa Ne Yapmalısınız? 

Nasırınız olduğunu fark ettiğinizde ilk yapacağınız şey, nasıra sebep olan etmeni ortadan kaldırmak olmalıdır. Baskı kaynağı temelli ortadan kalkmadıkça nasırınız geçmeyecektir, bu sebeple nasırın oluşmasına neden olan sebebi tanımlayın ve durumun kötüleşmediğinden emin olun. 

Kısa vadede, ağrınızı ve rahatsızlığınızı hafifletmek için, nasıra özel bantlar veya yastıklar temin etmeniz önerir. Bunlar bölgeden baskıyı kaldırarak nasırın kötüleşmesini önlemenin yanı sıra ağrıyı da hafifletir. 

Ama bu bantlar nasırı tedavi etmez, sadece geçici rahatlık sağlar. İlerlememiş nasırınızı gidermek için Scholl 2’si 1 arada Nasır Kalemi’ni kullanabilirsiniz. 

Nasırı oluşturan sert deriyi dağıtmak için yumuşatıcı sıvıyı her gün uygulayın, ardından her üç günde bir nasırın üst tabakalarını pul pul dökmek için kazıyıcıyı kullanın. Böylece kalınlık azalacak, baskı ve ağrı ortadan kalkacak ve beş gün içinde gözle görülür sonuçlar ortaya çıkacak.