ayak-terlemesi-neden-olur

Ayak Terlemesi Neden Olur? 

Ayak terlemesi insanların genelde konuşmak istemediği bir şeydir ama herkes bundan mustarip olabilir. Ter bezleri vücudunuzun ayaklar, koltukaltları ve avuç içleri gibi bazı yerlerinde bulunuyor görünmesine rağmen aslında vücudunuzun büyük bölümünde bulunur. Bu saydıklarımız en çok dikkat çeken bölgelerdendir çünkü ter bezi yoğunlukları yüksektir, o yüzden aşırı miktarda ter üretebilirler. Aşırı terleme tedavi edilmezse ayak mantarı ve diğer cilt rahatsızlıkları gibi bazı istenmeyen yan etkileri de olabilir. 

Ayak terlemesinin belirtileri ve sebepleri nelerdir? 

Vücudumuzun ter üretimi beynimizle başlar; beyin, cildimizin vücut sıcaklığını kontrol etmesi için veya korku ve heyecan gibi duygusal tetikleyicilere karşılık olarak sinirlerimizden ter bezlerimize sinyal gönderir. Bazı insanlar vücudun ihtiyacı olandan daha fazla terlediklerini fark edebilirler ve buna hiperhidroz adı verilir. Terli ayakların başka bir belirtisi aşırı koku, beyazlayan görüntü ve ayakkabılarınızı kavrama zorluğudur. Koku, ayakkabıdaki nemli ve sıcak koşullarda ortaya çıkan bakterilerden kaynaklanır. Normal terlemenin ne olduğuna dair bir tanımlama yok ama terleme günlük yaşamınıza engel oluyorsa ve sizi utandırıyorsa buna aşırı denilebilir. Bunun sinir sistemindeki istemsiz bir kısım tarafından tetiklendiğini biliyoruz ama aşırı terlemenin tam nedeni hala bilinmiyor. 
Ayak kokusundan korunmak için üç ipucu

Ayakta başka her yerden daha çok ter bezi vardır, o yüzden bütün gün ayaklarınızın üstündeyseniz ayak terlemesini fark etmeniz olası çünkü ayakkabılarınızda toplanan ter bakteriler için mükemmel bir yaşam alanı oluşturur. 

Ayak kokusunu önlemek için yapabileceğiniz çok basit şeyler var: 

1. Ayaklarınıza bakın. 

Duştan sonra ıslak ayaklarınızı doğrudan çoraplarınıza veya ayakkabılarınıza sokmayın ve her yerine ter önleyici sıkmayı unutmayın; çoraplarınızı giymeden önce Scholl Ayak Spreyi’ni düzenli olarak ayaklarınıza sıkın. Ayak bakımı rutini oluşturmanız her zaman önemli ama ayak kokusundan mustaripseniz günlük bir ayak bakım rutini şart. Ayaklarınızı her gün yıkama ve bakteri önleyici bir sabun kullanma alışkanlığı edinin. Ev çarelerinin biraz yararı olabilir, lavanta yağı harika kokar ve bakterileri öldürmeye yardım edebilir. Yatmadan önce ayağınıza birkaç damla damlatıp ovuşturmak geceleyin harikalar yaratıp sabahleyin ayaklarınızın size teşekkür etmesini sağlayabilir. 

2. Doğru ayakkabıyı seçin. 

Ağır vakalarda, çoraplarınızı günde 2-3 kere değiştirmek ve yerine yeni bir çift çorap giymek potansiyel olarak yardım edebilir. Nemi emmeleri için tasarlanmış spor çorapları giyebilirsiniz. İki çift ayakkabı arasında değişiklik yapın, onları bol bol ışık alabilecekleri ve iyice havalandırıldıkları bir yerde tutun ve ayakkabılarınızı içleri kurumadan giymeyin. Bakteriler sıcak, karanlık gardıroplar ve dolapları sever, o yüzden ayakkabılarınızın havalanmasına izin vermek onları bakterilerden kurtarır ve istenmeyen kokuları azaltmaya yardımcı olur. 

Hem numara hem de materyal açısından ayaklarınıza doğru ayakkabıları giyin. Bu, çoraplar için de geçerli; %100 pamuk yerine sentetik çorabı tercih edin. Ayakkabılarınızı düzenli olarak yıkayın, onları değiştirerek giyin ve kullanım aralarında kurulamalarını bekleyin. Ayak kokusu bazen başka sorunların, örneğin mantar enfeksiyonunun da belirtisi olabilir, o yüzden önlem almak için mantar önleyici sprey veya pudralardan kullanabilirsiniz.