Ayak Siğili Tedavi Edilebilir mi?

Siğil insan papillomavirüsten (HPV) kaynaklanan bir rahatsızlıktır ve birçok insanın elleri veya ayaklarına çıkar. Virüsler genel olarak vücuda bir kere geldikten sonra çıkmazlar ama bastırılmaları mümkündür. Siğiller de bir istisna değildir. Virüsü baskılamak ve siğillerin ortaya çıkmasını engellemek, en azından görülme sıklığını azaltmak mümkündür. Konumuzla ilgili olarak, ayak siğilleri hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Ayak siğili nedir?

Ayak siğilleri genelde baskıyı en fazla hisseden topuklarda ve ayak ayanızda ortaya çıkan sert, pütürlü kabartılardır. Ayaktaki baskı siğilin içeri doğru gelişip sert, kalın bir deri tabakası oluşmasına da neden olabilir. HPV ayaklarınızın altındaki küçük kesikler, çatlaklar veya başka zayıf noktalardan girebilir. Birçok ayak siğili ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz ve tedavi gerektirmez. Ama rahatsızlık ve acıya neden olabilir. Eğer siğili kendi kendinize gideremiyorsanız doktorunuzdan onları ortadan kaldırmasını isteyebilirsiniz.

Belirtileri nelerdir?

Ayak siğilinin bazı belirtileri şöyledir:

-Ayağınızın altında küçük, etli, sert, pütürlü bir kabartı

-Ciltte iyi fark edilen bir noktada, siğilin içe doğru geliştiği yerde sertleşmiş deri

-Yaygın olarak siğil tohumları adı verilen ama aslında küçük, pıhtılaşmış kan damarları olan siyah noktalar

-Ayak derinizde normal hatları bozan bir lezyon

-Ayaktayken veya yürürken ağrı veya hassaslık

Lezyonda ağrı veya renk değişimi varsa; tedavi etmeyi denemenize rağmen geçmiyorsa, çoğalıyorsa ve tekrarlıyorsa; rahatsızlığınız etkinliklerinizi engelliyorsa; şeker hastalığınız veya ayağınızda duyu azalması varsa; bağışıklığı bastıran ilaçlar, HIV/AIDS veya başka bağışıklık sistemi bozukluklarından dolayı bağışıklık sisteminiz zayıfladıysa doktorunuzla görüşün.

Sebepleri nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, ayak siğilini insan papillomavirüsünün (HPV) ayak tabanlarınızın altındaki derinin dışındaki deriye bulaşmasından kaynaklanır. HPV virüsünün 100’den fazla türü mevcuttur ama sadece birkaç tanesi ayağınızda siğile yol açar.

Herkesin bağışıklık sistemi HPV’ye farklı tepkiler verir. HPV ile temas eden herkeste siğil oluşmaz. Aynı ailedeki insanlar bile virüse farklı tepki verir. Ayak siğiline neden olan HPV türleri aşırı bulaşıcı değildir. O yüzden temasla bir insandan diğerine kolayca geçmez. Ama sıcak, nemli ortamları sever. Dolayısıyla yüzme havuzları ve soyunma odalarında çıplak ayak yürürken bu virüsü kapabilirsiniz. Virüs ayaktaki çatlak, kesik ve zayıf noktalardan girer demiştik.

O yüzden böyle ortamlara girmeden önce ayaklarınızı iyice kontrol edin. Nasırlar bile risk faktörü oluşturabilir. Scholl Su Geçirmez Nasır Sökücü Flaster hem nasırınızı korumanıza hem de ondan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Birçok siğil tedaviye gerek olmadan geçer ama bu süre bir iki yılı da bulabilir. Siğilleriniz size rahatsızlık veriyorsa eczanenize reçetesiz çözümler sorabilirsiniz. Kendi kendinize geçiremezseniz doktorunuza danışın. Doktorunuz size siğili steril ortamda soymak veya dondurmak gibi yöntemler sunabilir.